Sezonowe bestsellery | 20% zniżki

Zaoszczędź 20% na sezonowych bestsellerach

365-dniowa polityka zwrotów - bez zadawania pytań!
Dostawa 12 zł - Bezpłatna ponad 179 zł-
Kontakt z nami

Jak zaprojektowaliśmy Ryka

Przystojny przez przypadek.

Bądźmy szczerzy. Nie wszystkie nasze zegarki przetrwałyby na wolności. W ten sposób są trochę jak ludzie – robią wrażenie w otoczeniu towarzyskim, ale w Norwegii nie radzą sobie dobrze ze wspinaczką skałkową. Ryka nie jest przeciętnym zegarkiem. Nie zaprojektowaliśmy go też dla przeciętnego mężczyzny.

Mamy wiele przepięknych zegarków. W przypadku Ryka chcieliśmy otrzymać coś innego. Chcieliśmy stworzyć zegarek, który przetrwa prawie wszystko. Zegarek, który można by wziąć na bieg w błocie, potem wypłukać i będzie jak nowy. Zegarek, który możesz później zostawić wnukowi. Chcieliśmy zaprojektować zegarek tak wytrzymały, że można by go przejechać czołgiem. Nie zrozumcie nas źle, nadal rozbilibyście zegarek, ale przez ułamek sekundy, zanim zostałby zniszczony, mielibyście chwilę wątpliwości. Wszystkie inne rzeczy osiągnęliśmy.

Ale jak zaprojektować zegarek, który zniesie wszystko, co przed nim postawisz, i wyjdzie bez szwanku? Oto historia tego, jak zaprojektowaliśmy Rykę.

1 Jak zaprojektowaliśmy ryka1.1 Zaczyna się od ruchu1.2 Sprawienie, by zegarek był praktycznie niezniszczalny1.3 Wkrótce

Zaczyna się od ruchu

Zegarek jest tak mocny, jak jego najsłabszy trybik.

Jaki jest sens tworzenia wodoodpornego i odpornego na zarysowania zegarka, jeśli wskazówka minutowa odpadnie, gdy wpadniesz na ścianę lub zacznie chodzić po 26 godzin dziennie, ponieważ zostawiłeś go na słońcu przez kilka godzin? Mechanizm jest zawsze najważniejszą cechą każdego zegarka i każda inna cecha byłaby bezcelowa, gdyby mechanizm nie został odpowiednio dobrany pod kątem odpowiednich właściwości. Wielu projektantów zegarków zdaje się o tym zapominać.

Dla Ryki wybraliśmy niezwykle niezawodny i wytrzymały Miyota Cal. Chronograf 6S21. To nie tylko fantastycznie niezawodny kawałek japońskiej inżynierii, ale funkcja chronografu pozwoliła nam dodać do projektu Ryki coś, co znajdowało się na samym szczycie naszej listy „najbardziej pożądanych dodatków”… stoper.

Po prostu jest tak wiele scenariuszy w trudnych sytuacjach, w których przydałby się stoper – od szacowania odległości burzy podczas biwakowania, przez bezpieczne gotowanie dziczyzny na wolności, po pomiar czasu podczas przygotowań do Tour de France… chronograf zmienia Rykę z wytrzymałego akcesorium w narzędzie survivalowca.

Sprawienie, by zegarek był praktycznie niezniszczalny

Nie jest... ale równie dobrze mógłby być.

Patrząc na Rykę, trzymając go w dłoni, czując jego ciężar, można by pomyśleć, że jest niezniszczalny. Jednak z prawnego punktu widzenia nie wolno nam tego powiedzieć. Ale jak zrobić coś tak małego i skomplikowanego tak wytrzymałym?

Poza regularną wymianą baterii, wymiana szkła jest jednym z najczęstszych zadań, z jakimi na co dzień mierzą się zegarmistrzowie. Rzadko jednak muszą wymieniać szafirowe szkło.

Szafirowe szkło

Od 1879 roku wiemy, jak wytwarzać syntetyczne diamenty. Pierwszy rubin wyhodowany w laboratorium powstał w 1902 roku, a szafir pojawił się wkrótce potem w 1909 roku. Kamienie szlachetne są znacznie twardsze niż szkło.

Twardość określa, jak łatwo powierzchnia może się odkształcić i zarysować, i jest mierzona w skali Vickersa (HV).

  • Diament 10000 HV – najtwardszy materiał znany człowiekowi.
  • Szafirowe szkło 2200 HV – najtwardszy materiał używany do produkcji kryształków zegarków.
  • Hartowane szkło mineralne 800 HV – najczęściej stosowany rodzaj szkła do produkcji szkła do zegarków.
  • Szkło hesalitowe 500 HV – najczęściej używane w starszych, tańszych zegarkach kwarcowych i cyfrowych.
  • Żelazo 30-80 HV – dla kontekstu.

Ryka ma podwójne kopuły szafirowe, więc trudno będzie znaleźć wytrzymalsze i trwalsze kryształy do zegarków. Płaskie szkło szafirowe jest stosunkowo łatwy do wykonania, ale kopułowe – nie mówiąc już o podwójnej kopułce – jest o wiele bardziej złożone i dlatego droższe. Jednak kopulasty kształt sprawia, że szkło jest strukturalnie wytrzymalsze, pozwalając mu przetrwać większe ciśnienie (np. podczas nurkowania) lub lepiej absorbować wstrząsy (np. gdy robisz męskie rzeczy męskimi rękami).

Kopulasty kształt po jednej stronie zniekształca widok zegarka, utrudniając odczytywanie go poza jednym określonym kątem. Mając kopułę po obu stronach, to wypaczenie jest niwelowane. Następnie dodaje się powłokę antyrefleksyjną, aby blask słońca nie stanowił problemu.

Koperta

Tarcza zegarka jest tym, na co będziesz patrzeć, ale kopertą jest to, czym manipulujesz. Zależało nam na tym, aby zegarek był czytelny w każdych warunkach, czy to na 100 m pod wodą, czy na 8 000 m nad poziomem morza. Dlatego wybraliśmy klasyczny układ zegarka dla nurków z grubymi ramionami i mocnymi akcentami ze szwajcarskimi lumenami, aby zapewnić jasny odczyt w nocy.

Bezel jest szorstki, podobnie jak przycisków i koronki. Ma to na celu umożliwienie pełnego korzystania z zegarka bez zdejmowania rękawic. Snowboard z Ryką przymocowanym do zewnętrznej strony rękawicy i odmierzanie czasu od szczytu wzgórza do samego dołu. Tył zegarka i koronka są przykręcane, a nie prasowane, co zapewnia dodatkową trwałość i solidność.

Powłoka PVD

Wybierz się do lokalnego sklepu z narzędziami i poszukaj stalowych wierteł. Niektóre z tych z wyższej półki będą miały złocisty odcień. To azotek tytanu, który jest tam umieszczony, aby chronić wiertło przed tym, w co wierci – inną stalą.

Proces powlekania stali PVD polega na przegrzaniu azotku tytanu do stanu plazmy i wystrzeleniu go w obiekt znajdujący się w komorze próżniowej. W porównaniu do większości metod obróbki powierzchni, ta jest przyjazna dla środowiska. Żadnych wanien wypełnionych chemikaliami, w których zanurzany jest przedmiot, ani pozostałości farby wpompowywanej do źródeł wody.

Proces ten zmniejsza tarcie i sprawia, że wiertło jest dużo twardsze i wytrzymalsze. A jeśli powłoka PVD nie złuszczy się z wiertła, które przebija się przez litą stal, nie odpadnie z zegarka. Dodanie niewielkich ilości pigmentu do mieszanki pozwala nam uzyskać odcienie różowego złota i srebra, a także tęczowe, niebieskie, czarne, miedziane, kawowe, brązowo-szare i inne.

Niższe tarcie oznacza, że przedmioty, które stykają się z powierzchnią stali, z większym prawdopodobieństwem ześlizgną się, zamiast zaczepić i pozostawić trwały ślad. To połączenie niskiego tarcia, twardości i stonowanego połysku sprawia, że powłoka PVD jest idealna do tworzenia trwałej, wytrzymałej biżuterii i akcesoriów ze stali nierdzewnej klasy chirurgicznej. Fakt, że jest znacznie tańsza niż metale szlachetne, to tylko dodatkowy bonus.

Pasek

Wszystko w Ryka zostało zaprojektowane z myślą o funkcjonalności. Pasek ZULU z pojedynczą pętelką jest niezwykle wytrzymały i dobrze oddychający. Jest wykonany z nienasiąkliwego nylonu i można go łatwo wymienić – po prostu zapętla się pod sprężynami w kopercie zegarka. Możesz nawet wrzucić go do prania po wyjątkowo niechlujnej przygodzie, podczas gdy sam pokrowiec można dokładnie wyszorować.

Wkrótce

Nie przegap

Nie zaprojektowaliśmy Ryki, żeby był przystojny. Zaprojektowaliśmy go tak, aby był wytrzymały i praktyczny. Jest przystojny przez przypadek.

DOŁĄCZ, ABY WYGRAĆ 1 500 ZŁ

Zapisz się, aby otrzymywać stały strumień porad dotyczących stylu, oferty specjalne i informacje o nowych produktach. Zostaniesz automatycznie zapisany do comiesięcznego losowania, aby wygrać kartę podarunkową o wartości 1 500 zł.

Jestem zaznajomiony z Polityką prywatności Trendhim. Wypisz się w dowolnym momencie.