Sezonowe bestsellery | 20% zniżki

Zaoszczędź 20% na sezonowych bestsellerach

365-dniowa polityka zwrotów - bez zadawania pytań!
Dostawa 12 zł - Bezpłatna ponad 179 zł-
Kontakt z nami

Pamiętając o śmierci

Dlaczego stworzyliśmy zegarek z motywem czaszki

Memento Mori jest dziełem sztuki. Jego mroczna estetyka i motyw czaszki mogą mocno kojarzyć się z garderobą wokalisty zespołu heavymetalowego, ale jego inspiracją jest znacznie bardziej uniwersalny sentyment – chęć życia chwilą. Przeżycie historii, którą warto opowiedzieć.

Epiktet, stoicki filozof, zachęcał swoich uczniów, by przypominali sobie, że są śmiertelni, całując ukochanych, takich jak „ci, którzy stoją za mężczyznami w ich triumfach i przypominają im, że są śmiertelni”. W rzeczywistości już w czasach Sokratesa myślące osoby były zachęcane do medytowania nad śmiercią jako drogą do spełnienia.

To chorobliwa i nieprzyjemna myśl, ale jak powie ci każdy, kto miał bliski kontakt z własną śmiertelnością, nic nie stawia życia w jaśniejszej perspektywie niż przedstawienie ci jego nieuchronnego końca na srebrnym talerzu – lub, w przypadku zegarka Memento Mori, koperta z chirurgicznej stali nierdzewnej.

Wraz z wprowadzeniem na rynek zegarka kieszonkowego Memento Mori, przeprojektowanego zegarka na rękę i nowych limitowanych edycji, chcieliśmy zagłębić się w inspirację dla zegarka i proces projektowania nowości.

1 Pamiętając o śmierci2 Memento mori3 Ambicja spotyka ograniczenia4 Następne kroki

Memento Mori

Co oznacza dla ciebie śmierć?

Czaszka reprezentuje dla niektórych śmierć. Dla innych, takich jak artysta Quang Ramsing Fleuret, reprezentuje przeżyte życie. Niezależnie od tego, co myślisz o tym, co dzieje się z nami po śmierci, jedynym sposobem, w jaki wiemy na pewno, że przeżyjemy śmierć, są historie, które dzielone są o nas, gdy nas nie ma. Opuściliśmy tę śmiertelną cewkę i nie będziemy dodawać więcej rozdziałów do książek o naszym życiu, więc to do nas należy upewnienie się, że to, co jest w tych książkach, jest epickie. Intrygujące opowiadanie trwa dłużej niż rozwlekły opis przyziemności, ponieważ jest to życie, które większość z nas chce przeżyć. Marzymy o życiu pełnym cudów, intryg i przygód, ale niewielu z nas ma odwagę stworzyć to życie dla siebie. Zegarek Memento Mori został zaprojektowany jako zachęta do życia, które chcesz prowadzić, lub prezent dla kogoś, kogo znasz, który skrywa te niezrealizowane marzenia.

Artystyczny trop Memento Mori wzywa do użycia czaszek, klepsydr, rozkładających się owoców lub migoczących świec, aby przywołać ideę śmiertelności. Dla nas jednak czaszka była najjaśniejszym sposobem na przywołanie tej koncepcji. Również klepsydra na zegarku byłaby zbędna, więc czaszka na zegarku łączy ze sobą dwa najsilniejsze symbole śmiertelności – upływ czasu i jego koniec. Trudniejsza decyzja dotyczyła mechanizmów, tarcz i dekielków.

Ambicja spotyka ograniczenia

Jak zaprojektowaliśmy Memento Mori

Mechanizm kwarcowy jest lżejszy, cieńszy i tańszy niż automatyczny mechanizm zegarowy, a jego rozruch jest bardziej niezawodny. Mimo to jest coś w nakręcaniu zegarka, aby go uruchomić, co wzmacnia ideę ograniczenia czasu. To sprawia, że koncepcja jest w pewnym sensie namacalna – ożywia ją. Decyzja o wyborze mechanizmu kwarcowego miała więcej wspólnego z tarczą niż z samym mechanizmem zegarowym.

Trzy najczęstsze sposoby nadawania tarczom motywów:

  • Prosty nadruk. Czaszka jest nadrukowana na tarczy przed złożeniem zegarka. To najtańszy sposób na ozdobienie tarczy zegarka i najmniej trwały. Ale ponieważ znajduje się wewnątrz koperty, niewiele może się zdarzyć, aby uszkodzić lakier, który jednocześnie nie zniszczy zegarka, dlatego większość producentów niedrogich zegarków wybiera tę metodę.
  • Powłoka/platerowanie PVD. Proces ten pozwala na wykonanie ultracienkich i trwałych metalicznych nadruków na tarczy przed montażem. Ich połysk przyciąga wzrok i nie dodają zbyt dużej grubości zegarkowi, ale będą wyglądać równie płasko, jak są. Piękne i lśniące, ale pozbawione głębi.
  • Tłoczenie. Cienka blacha tworząca tarczę jest umieszczana w prasie maszynowej, która wygina ją na kształt formy. Zapewnia to trójwymiarowy wypukły motyw, który rzuca cienie i łapie światło na swoich krzywych. Ten rodzaj tarczy sprawia, że zegarek wydaje się bardziej „żywy” niż jakakolwiek z płaskich powierzchni, ale zwiększa zarówno grubość, jak i wagę zegarka. Poza tym jest o wiele droższy w produkcji.

Chcieliśmy, aby zegarek Memento Mori wyglądał fantastycznie. Chcieliśmy, żeby był to element wyrazu. Dlatego wybraliśmy dwie z najdroższych opcji na tej liście. Cała tarcza jest najpierw wytłoczona z motywem czaszki i banera, a następnie pokryta matową czernią PVD. Następnie litery i cyfry, podobnie jak wskazówki, są pokryte powłoką PVD, podobnie jak wskazówki, w kolorze metalicznego brązu, co zapewnia projektowi kontrastowego połysku. Grubość i waga, które dodaje zegarkowi, zmusiły nieco naszą rękę do wyboru mechanizmu. Dodanie tego wszystkiego do zegarka mechanicznego uczyniłoby go grubym, ciężkim i niezgrabnym. Chcieliśmy stworzyć zegarek, który robi wrażenie, a nie taki, który wystaje jak obolały kciuk.

Wybranie mechanizmu kwarcowego pozwoliło nam również ozdobić dekiel czymś więcej niż nudny płaski dekiel ze stali nierdzewnej z informacjami o bankomacie i brandingiem. Podsumowując inspirację dla Memento Mori, słowa „Nie mów mi, jak żyć” są wytłoczone na czarnym matowym deklu.

Następne kroki

Nasze źródło inspiracji: Ty

Pierwsza edycja Memento Mori była bardzo popularna i wkrótce chcieliśmy ją rozszerzyć o inne opcje. Uwielbiamy opinie klientów, ponieważ pomagają nam podążać właściwą ścieżką. Mamy setki pomysłów na to, co robić dalej, ale bez ciebie pozostają one tylko pomysłami. Najbardziej pożądanym dodatkiem do kolekcji Memento Mori był zegarek kieszonkowy. A na podstawie historii zakupów dowiedzieliśmy się, że Memento Mori ze stalową bransoletą również byłby mile widzianym dodatkiem.

Następnie zaczęliśmy zastanawiać się, jak sprawić, by każdy zegarek Memento Mori był wyjątkowy. Posiadamy szeroką gamę biżuterii z kamienia naturalnego i wiele osób uwielbia fakt, że żaden kamień nie jest dokładnie taki sam. To skłoniło nas do rozważenia zegarków Memento Mori, w których oczy były kolorowymi kamieniami szlachetnymi, każdy wyjątkowy, lub kształtowały całą tarczę z naturalnego kamienia, ale żaden z nich nie okazał się wykonalny w praktyce. Odpowiedź tkwi w metodzie formowania stali, w której każdy przedmiot otrzymuje indywidualny wzór. Stal damasceńska jest wytwarzana przez złożenie dwóch rodzajów stali jeden na drugim i skręcenie lub zgięcie ich w celu uzyskania niepowtarzalnych wzorów. Koperta i tarcza naszych nowych limitowanych zegarków Memento Mori są wykonane ze stali damasceńskiej, co oznacza, że każdy ma niepowtarzalny wzór. Ten, który masz na nadgarstku, jest wyjątkowo twój.

DOŁĄCZ, ABY WYGRAĆ 1 500 ZŁ

Zapisz się, aby otrzymywać stały strumień porad dotyczących stylu, oferty specjalne i informacje o nowych produktach. Zostaniesz automatycznie zapisany do comiesięcznego losowania, aby wygrać kartę podarunkową o wartości 1 500 zł.

Jestem zaznajomiony z Polityką prywatności Trendhim. Wypisz się w dowolnym momencie.