Otrzymaj na Święta – zamów przed 16:00 w poniedziałek, 18 grudnia

Otrzymaj na Święta – zamów przed 16:00 w poniedziałek,

18 grudnia

365-dniowa polityka zwrotów - bez zadawania pytań!
Dostawa 12 zł - Bezpłatna ponad 179 zł-
Kontakt z nami

Znaczenie ochrony UV w okularach przeciwsłonecznych

Co to jest, jak działa i dlaczego powinna cię obchodzić.

Wyjaśnijmy sobie jedną kwestię – ochrona przed promieniowaniem UV nie ma nic wspólnego z tym, jak ciemne są twoje okulary przeciwsłoneczne. Polaryzacja to również coś zupełnie innego. Są to istotne cechy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej pary okularów przeciwsłonecznych. Natomiast szczegółowe informacje o tym, co jest czym, mogą być trudno dostępne lub lub nawet trudne do zrozumienia. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o ochronie UV w okularach przeciwsłonecznych.

1 Znaczenie ochrony uv w okularach przeciwsłonecznych1.1 Ochrona przed promieniowaniem uv1.2 Odcień (lub zabarwienie)1.3 Nie przegap

Ochrona przed promieniowaniem UV

Jak prawie wszystko we wszechświecie – światło jest falą. Długość jego fali określa kolor, jaki nasz mózg przypisuje do fal rejestrowanych przez nasze oczy. Światło widzialne ma długość fali 400-700 nanometrów (nm) – 700 to światło czerwone, a 400 – fioletowe. Jest to zakres widma elektromagnetycznego, który widzimy jako kolor. 

Fale powyżej 700 nm to fale podczerwone.` Nie widzimy światła podczerwonego, ale odczuwamy je jako ciepło na naszej skórze. Fale poniżej 400 nm to fale ultrafioletowe. Światło UV dzieli się na 3 kategorie: UVA (315-400 nm), UVB (280-315 nm) i UVC (100-280 nm). Znaczna większość promieniowania UVC jest blokowana przez warstwę ozonową, gdy przedostaje się ono do atmosfery. 95% promieniowania UV to promieniowanie UVA, które przyczynia się do starzenia się skóry. 5% to promieniowanie UVB, które powoduje oparzenia skóry. Zarówno UVA, jak i UVB uszkadzają DNA w komórkach naszej skóry, powodując mutacje, które mogą prowadzić do nowotworu skóry, a także innych zagrożeń dla zdrowia.

Gdy kupujesz okulary oferujące „100% ochronę przed promieniowaniem UV”, są one uzbrojone w filtr blokujący wszystkie długości fal w zakresie UV (10–400 nm). UV400 oznacza w zasadzie, że „ta para okularów przeciwsłonecznych blokuje każdą długość fali poniżej 400 nm”.

Jaka jest zatem różnica między UV400 a 100% ochroną UV? Żadna. Pierwszy termin jest techniczny (UV400), a drugi jest łatwiejszym do zrozumienia twierdzeniem dotyczącym pierwszego terminu. Każda para okularów przeciwsłonecznych ochroni twoje oczy przed promieniowaniem UV i pozwoli ci spędzić dzień bez obaw o poparzenia rogówki. Ale, jak wspomniano powyżej, ma to bardzo niewiele wspólnego z ciemnością okularów przeciwsłonecznych. Podobnie jak filtr przeciwsłoneczny, niemal przezroczyste okulary mogą zapewnić pełną ochronę przed promieniowaniem UV, ponieważ blokują długości fal światła, których i tak nie widzimy.

Promienie UV są obecne przez cały rok. Noszenie okularów przeciwsłonecznych, które zapewniają 100% ochronę przed promieniowaniem UV (UV400) to najprostszy sposób na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu poważnych schorzeń oczu.

Odcień (lub zabarwienie)

Teraz zagłębimy się w ciemność. Kiedy mrużysz oczy przy jasnym światłe, tworzysz rowki w kącikach oczu i wzdłuż grzbietu nosa. Rób to konsekwentnie i przez długi czas, a nie tylko pojawią się trwałe zmarszczki w tych miejscach (kurze łapki) – zapewnisz sobie również ciemne, cienkie paski w miejscu składania się skóry, co spowoduje przebarwienia.

Ciemne okulary przeciwsłoneczne pozwalają rozluźnić mięśnie wokół oczu i spędzić dzień bez ciągłego nadwyrężania twarzy. Być może właśnie dlatego osoby z okularami przeciwsłonecznymi wyglądają na bardziej zrelaksowane i pewne siebie w porównaniu z ich mrużącymi oczy znajomymi.

Warto zaznaczyć tutaj jedną rzecz. Wiele osób wierzy, że ciemniejsze okulary przeciwsłoneczne zapewniają lepszą ochronę przed promieniowaniem UV. Nie jest to prawdą. Istnieją niedrogie (nazwijmy je po imieniu: tanie) okulary przeciwsłoneczne, które zmniejszają jasność, ale nie blokują niewidzialnego światła UV. Te okulary przeciwsłoneczne są wręcz niebezpieczne. Dlaczego? Gdy twoje oczy dostosowują się do ciemności, źrenice powiększają się, aby wpuścić więcej światła. Jeśli wszystkie twoje okulary przeciwsłoneczne zmniejszają jasność, źrenice przepuszczają znacznie więcej promieniowania UV do twoich oczu, niż w przypadku nienoszenia żadnych okularów. Zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej, a nawet rozwój czerniaka gałki ocznej – rzadkiej postaci nowotworu – są bardziej prawdopodobne, jeśli twoje źrenice są rozszerzone, a światło ultrafioletowe zalewa twoje oczy. Dlatego ważne jest, aby znać różnicę i dokładnie wiedzieć, jakie długości fal są blokowane przez twoje okulary. Każda sprzedawana przez nas para okularów przeciwsłonecznych posiada klasę UV400. Oznacza to, że ochroni cię przed 100% spektrum UV – bez względu na to, jak ciemny lub jasny jest ich odcień.

Dla maksymalnej ochrony, która zapobiega zmarszczkom oraz uszkodzeniom oczu i otaczającej skóry, spowodowanym promieniowaniem UV, najlepszą opcją są otulające polaryzacyjne okulary przeciwsłoneczne UV400. Okulary przeciwsłoneczne chronią cię wyłącznie przed światłem wpadającym przez soczewki. Tym samym wszelkie fale wkradające się z boku, nad lub pod okularami przeciwsłonecznymi będą miały bezpośredni dostęp do twoich oczu i otaczającej je wrażliwej skóry. 5-10% wszystkich nowotworów skóry zaczyna się wokół oczu.

Aby dowiedzieć się więcej o okularach przeciwsłonecznych, przeczytaj nasz kompletny przewodnik po okularach przeciwsłonecznych.

Jeśli chcesz zakupić okulary przeciwsłoneczne z odpowiednią ochroną, zapoznaj się z naszą pełną ofertą okularów przeciwsłonecznych tutaj.

Nie przegap

Wkrótce przygotujemy cały artykuł poświęcony polaryzacji. Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie, gdy zostanie opublikowany, jak również otrzymywać powiadomienia o naszych nowych produktach, poradach w zakresie stylu i ofertach specjalnych, dołącz do Trendhim Tribe poniżej!

Jestem zaznajomiony z Polityką prywatności Trendhim. Wypisz się w dowolnym momencie.