365-dniowa polityka zwrotów - bez zadawania pytań!
Dostawa 16 zł - Bezpłatna ponad 179 zł-
Kontakt z nami

Klips do krawata - Twój niezbędny przewodnik

Dowiesz się wszystkiego o klipsach i akcesoriach do krawatów. Od materiałów i poprawnego ich noszenia do wszystkiego pomiędzy. Poznasz wszystko w ciągu 10 minut.

Klips do krawata to elegancki i stylowy metalowy dodatek, który bezpiecznie łączy twój krawat z koszulą. W naszym najlepszym przewodniku dowiesz się, jak nosić akcesoria do krawatów, takie jak klipsy/spinki do krawatów, aby zmaksymalizować ich funkcjonalność oraz ogólny wygląd twojego stroju.

1 Klips do krawata - twój niezbędny przewodnik1.1 W jakim celu nosić klips do krawata?1.2 Rodzaje akcesoriów do krawata1.3 Jak nosić krawat1.4 Dodatkowe porady1.5 Materiały używane do spinek do krawata1.6 Twoja wersja historii pochodzenia klipsów do krawata na dyskusję podczas imprezy1.7 Inspiracja1.8 Ostatnie słowo1.9 Pytania i odpowiedzi

W jakim celu nosić klips do krawata?

Czy musisz nosić krawat? Nie. Jednak jest tak wiele wspaniałych powodów, aby to robić.

 • Jest funkcjonalny. Akcesorium do
  krawata sprawi, że będzie on na swoim miejscu przez cały dzień.
 • Pomaga utrzymać czystość twojego krawata. Nigdy więcej nie zanurzysz go w spaghetti bolognese, a jednocześnie w stylu księżniczki i żebraka.
 • Wygląda cholernie dobrze i jak każde akcesorium, stanowi sprytny sposób na wyrażenie własnego stylu. Jaki mężczyzna nie chce wyglądać, jakby właśnie nie wyszedł ze stron GQ?
 • Jest reprezentatywny. Akcesoria do krawata zaprojektowane z logo lub emblematami mogą przedstawiać organizację, hobby, zespół, sprawę lub korporację, którą wspierasz lub której jesteś członkiem.
 • Zatrzymuje ona górną część twojego krawata, jeśli jest to twój styl. Przed ściśnięciem klipsa podciągasz materiał do krawata, dzięki czemu nadajesz swojemu dekoltowi odrobinę modnego luzu. Poczujesz się mniej ograniczony i będziesz niesamowicie wyglądać.
 • Jeśli twoje ramiona są nierówne, klips do krawata pomoże ci wyprostować twój krawat do siebie.
 • To przydatny gadżet w momencie, gdy musisz sprawdzić się jako MacGyver. Przykładowo wtedy, gdy musisz podważyć coś otwartego lub rozbroić bombę.

Rodzaje akcesoriów do krawata

Klips i spinka do krawata są najczęściej spotykaną wersją stylowych akcesoriów do krawata. Możesz jednak znaleźć również szpilkę do krawata, broszkę do krawata, łańcuszek do krawata oraz pasek do krawata.

Spinka do krawata

Spinka do krawata to pasek złożonego metalu o podobnej formie do uchwytów kirby. Przesuwa się po twoim krawacie i koszuli, aby wszystko było na swoim miejscu.

Idealna dla mężczyzn, którzy chcą, aby ich krawat był bardziej płaski, lub dla tych, którzy preferują krawaty z cieńszych i delikatniejszych tkanin.

Klips do krawata

Klips do krawata jest nieco bardziej techniczny, ponieważ ma mechanizm sprężynowy podobny do wieszaka na ubrania, który utrzymuje krawat w miejscu.

Idealny dla mężczyzn, którzy noszą grubsze dzianinowe lub filcowe krawaty. Chociaż klips do krawata może być używany na bardziej delikatnych tkaninach, może spowodować ich uszkodzenie lub opadanie, jeśli uchwyt jest zbyt ciasny.

Łańcuszek do krawata

Łańcuszek do krawata zabezpiecza akcesorium dekoltu do twojej koszuli za pomocą luźnego łańcuszka. Zapina się na plisę z drążkiem lub haczyk na guziku z tyłu twojego krawata. Pozycjonowanie łańcuszka do krawata jest takie samo jak klipsa do krawata. Szerokość drążka przymocowanego do listwy powinna być w przybliżeniu o jeden cal krótsza niż szerokość łańcuszka, aby zapewnić, że pozostanie on ukryty.

Idealny dla mężczyzny, który woli mieć pewien ruch w swoim krawacie lub chce uzyskać wygląd w stylu retro. Łańcuszek powinien być wystarczająco długi, aby mieć luz i nie wiązać twojego krawata. Pamiętaj, że ilość luzu decyduje o tym, jak duży będzie ruch wiązania.

Szpilka do krawata i broszka do krawata

Szpilki i broszki do krawatów są w zasadzie jednym i tym samym. Działają przebijając środek twojego krawata. Małe zapięcie z tyłu zabezpiecza sworzeń i mocuje go do twojej koszuli za pomocą łańcuszka. Pozycjonowanie ich na twoi krawacie może być takie samo, jak spinki lub nawet tak wysokie, jak tuż poniżej wgłębienia węzła.

Idealne dla mężczyzn, którzy chcą bardziej skupić się na modzie niż praktyczności. Jeśli nosisz szpilkę wyżej, skuteczność utrzymania twojego krawata na miejscu jest mniejsza. Noś go tylko z luźniejszym splotem lub wytrzymałymi materiałami wiążącymi, ponieważ szpilka może pozostawić znaki na bardziej delikatnym krawacie.

Pasek do krawata

Paski do krawata to stosunkowo nową innowacją. Te małe plastikowe lub tekstylne paski przewija się przez etykietę z tyłu krawata i mocuje za pomocą dwóch guzików koszuli. Pasek utrzymuje krawat w miejscu, pozwalając na pewien pionowy luz dla wygody noszenia.

Idealny dla mężczyzny, który chce zachować swój krawat w miejscu bez uszkadzania tkaniny lub noszenia efektownego akcesorium.

Jak nosić krawat

Męskie krawaty są eleganckie i proste w użyciu, ale oto kilka wskazówek z obrazkami, które pomogą ci prawidłowo je nosić.

Długość spinki do krawata

Podstawową zasadą przy wyborze spinki do krawata jest upewnienie się, że pasuje ona do szerokości twojego krawata. Szukaj jednej o długości, która wynosi około 70-80% szerokości krawata. Możesz wybrać krótszą, ale zdecydowanie nie dłuższą.

Wysokość spinki do krawata

Umieszczenie spinki do krawata powinno zawsze znajdować się pomiędzy trzecim i czwartym guzikiem u góry twojej koszuli. Umieść ją zbyt wysoko, a straci swoją funkcjonalność. Gdy będzie zbyt nisko, będzie zasłonięta twoją marynarką, a element stylu stanie się przestarzały. Chcesz, aby była w przybliżeniu na poziomie kieszeni twojej marynarki.

Kąt spinki do krawata

Upewnij się, że spinka do krawata jest umieszczona poziomo. Proste linie wyglądają elegancko i schludnie. Niektórzy będą twierdzić, że jeśli jedyna spinka, jaką mają, jest zbyt długa, to nie mogą nosić jej pod kątem. Jednak w naszej opinii lepiej jest w tym przypadku zrezygnować ze spinki do krawata.

Uwzględnij swoją koszulę

Spinka do krawata ma swoją funkcję - utrzymać krawat na miejscu. Zatem nie używaj jej po prostu do zapięcia swojego krawata. Uwzględnij również swoją koszulę lub akcesoria na twojej szyi będą łopotały na wietrze.

Zachowaj gładkość

Nie przesuwaj zbyt mocno spinki, aby nie utworzyć fałdy lub nie podrapać tkaniny. Upewnij się, że twoje akcesoria do szyi są gładkie i płaskie po umieszczeniu.

Dodatkowe porady

Powyżej znajdują się najważniejsze zasady, które należy znać. Przygotowaliśmy kilka dodatkowych wskazówek, które mogą dać ci dodatkową przewagę.

Trochę luzu

Dodatkowy luz w krawacie między spinką do krawata i węzłem dodaje głębi i mobilności.

Podczas pozycjonowania klipsa, pociągnij lekko za wiązanie przed zapięciem. Dodatkowy luz pozwala na swobodny ruch w ciągu dnia, a także dodaje głębi do twojego stroju.

Dopasuj metale

Staraj się dopasować metal swojej spinki do krawata do tego w twoich spinkach do mankietów lub klamrze paska. W ten sposób nadasz swojemu strojowi wyrafinowany i spójny wygląd. Przeczytaj więcej na temat teorii barw tutaj. W ten sposób uzyskasz więcej szczegółów dotyczących pracy nad kolorami w twoim stroju.

Baw się dobrze

Nie bój się dobrze bawić kolorowymi akcesoriami do krawatów.

Użyj spinki do krawata, aby wprowadzić zabawny element do swojego wyglądu. Dotyk koloru może dodać odrobinę życia do formalnego stroju. Stanowi również wspaniały początek rozmowy.

Zapomnij o kamizelce

Eksperymentowaliśmy z tym i według nas; noszenie spinki do krawata, gdy masz na sobie również kamizelkę, nie wchodzi w grę.

Nie noś spinki do krawata z kamizelką. Kamizelka utrzymuje twoje akcesoria do dekoltu na miejscu. Dlatego też spinka jest bezcelowa, podobnie jak noszenie szelek razem z paskiem. Eksperymentowaliśmy z tym i mimo, że ostatnim trendem było noszenie obu razem, nasza opinia pozostaje niezmienna.

Bądź swoim własnym mężczyzną

Bądź swoim własnym mężczyzną i noś taką spinkę do krawata, jaka najlepiej ci się podoba.

Wybierz coś, co pasuje do twojego osobistego stylu. Spinka do krawata z czaszką lub oczami nosorożca sprawdzi się, jeśli wiesz, jak i kiedy ją założyć. Jeśli dopiero zaczynasz, pewnym wyborem będzie zawsze srebrna. Jest tak dlatego, że srebrny kolor wychodzi poza koło barw, i dlatego sprawdza dobrze z prawie wszystkim.

Okazja

Użyj jakiejkolwiek wymówki, aby nosić spinki do krawata! Z wyjątkiem pogrzebu. To nie byłoby właściwe.

Wybierz swój krawat w zależności od okazji. Nie będzie on odpowiedni do noszenia na pogrzebie lub na rozmowę o pracę - jest zbyt krzykliwy. Ale na ślub lub podczas gry w Monte Carlo? Dlaczego nie?

Ostrożnie z paskami

Unikaj noszenia spinek do krawata w paski razem z pasiastymi krawatami lub koszulą. Wzór prążków jest zastrzeżony dla zwykłych koszul i krawatów.

Materiały używane do spinek do krawata

Większość akcesoriów do krawata jest wykonana z metalu. Bardziej wyszukane selekcje są ozdobione takimi materiałami jak drewno, tkanina, kamienie szlachetne, perły, emalia, plastik, żywica i szkło. Najważniejszy jest wybór odpowiedniego materiału do spinek do krawata dla twoich potrzeb. Powinieneś wziąć pod uwagę jej formę, funkcję i trwałość, jeśli chodzi o zużycie.

Spinki do krawata ze stopów

Stopy są mieszaniną dwóch lub więcej elementów. Sprawia to, że są mocnymi, nadającymi się do formowania materiałami do produkcji biżuterii. Często są platerowane złotem, srebrem lub platyną, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi opcjami dla akcesoriów do krawata.

 • Zaleta: Bardzo przystępne
 • Zaleta: Silny metal
 • Zaleta: Można platerować
 • Zaleta: Odporne na zarysowania
 • Wada: Konserwacja każdego stopu zależy od metalu, z jakiego wykonana jest podstawa
 • Wada: Mogą zawierać nikiel, alergen

Spinki do krawata z mosiądzu

Mosiądz to stop miedzi i cynku o charakterystycznym złocistym odcieniu. Jest często używany w produkcji biżuterii, ponieważ nie matowieje tak jak srebro i jest bardziej ekonomiczny niż złoto. Z należytą konserwacją, mosiężne spinki do krawata mogą być trwałe i stanowić atrakcyjną alternatywę dla innych metali.

 • Zaleta: Podobne do złota
 • Zaleta: Tańsze niż złote
 • Zaleta: Nie matowieją tak łatwo jak srebro
 • Zaleta: Łatwe do czyszczenia
 • Wada: Może matowieć z upływem czasu bez należytej opieki
 • Wada: Na niepowleczonym mosiądzu nie można wykonać graweru

Spinki do krawata ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna jest zdecydowanie jednym z najsilniejszych i najtrwalszych metali używanych do produkcji spinek do krawata. Możesz na nie liczyć na całe życie i dłużej, gdyż nie powstaną na nich zadrapania ani wady. Materiał ten jest również dostępny w różnych wykończeniach, takich jak w kolorze złotym, różowo-złotym i czarnym. Możesz wybrać takie, które będą pasować do wszystkich twoich strojów.

 • Zaleta: Super wytrzymały metal
 • Zaleta: Dostępne w wielu atrakcyjnych wykończeniach
 • Zaleta: Odporne na zarysowania
 • Zaleta: Nie matowieją
 • Zaleta: Można na nich wykonać grawer
 • Wada: Widoczne są na nich smugi i odciski palców
 • Wada: Mogą zawierać nikiel, alergen

Spinki do krawata ze srebra

Srebro składa się ze srebra zmieszanego z innymi metalami, aby zwiększyć jego twardość i wytrzymałość. Mimo, że łatwo matowieje, czyści się również bez wysiłku. Srebro nie zawiera niklu, a zatem jest to hipoalergiczna opcja projektowania biżuterii.

 • Zaleta: Można na nich wykonać grawer
 • Zaleta: Bez niklu
 • Zaleta: Łatwe do czyszczenia
 • Zaleta: Bardzo estetyczne
 • Wada: Łatwo się rysują
 • Wada: Łatwo matowieją
 • Wada: Metal jest po bardziej miękkiej stronie

Spinki do krawata z tytanu

Tytan jest lekki i trzy razy mocniejszy od stali. Dzięki swojej niesamowitej trwałości, idealnie nadaje się do wyrobu biżuterii. Jest również tańszy niż większość innych metali, a także hipoalergiczny.

 • Zaleta: Można na nich wykonać grawer
 • Zaleta: Lekkie
 • Zaleta: 100% hipoalergiczne
 • Zaleta: Odporne na zarysowania i wgniecenia
 • Zaleta: Łatwe do czyszczenia
 • Wada: Brakuje im wartości złota i srebra
 • Wada: Nie można ich lutować, ograniczając możliwości projektowe

Klipsy do krawata z wolframu

Wolfram to kolejny atrakcyjny, niezwykle twardy metal, który wspaniale nadaje się do tworzenia biżuterii. Jego lśniące wykończenie jest odporne na zużycie, a także na niszczenie. Jest niedrogi i hipoalergiczny, dzięki czemu jest świetnym materiałem do spinek do krawatów.

 • Zaleta: Niezwykle odporne na zarysowania i matowienie
 • Zaleta: Wykończenie zachowa połysk
 • Zaleta: Można na nich grawerować
 • Wada: Większy ciężar
 • Wada: Modny materiał, który może wyjść z mody

Twoja wersja historii pochodzenia klipsów do krawata na dyskusję podczas imprezy

Akcesoria do krawatów pojawiły się na scenie w połowie XIX wieku. Oryginalne krawaty były często wykonane z luksusowych materiałów, takich jak jedwab i koronki, które były lekkie. Wprowadzono szpilki (lub spinki), które były początkowo używane do zabezpieczania odzieży na szyję. Wydawało się, że wykonują to zadanie w wystarczającym stopniu. Jednak w 1926 r., gdy krawaty powstawały w wyniku nacięcia na przekątnej w celu uniknięcia podnoszenia się i marszczenia, pojawiły się spinki i klipsy do krawata. Następnie stały się one ulubionymi dodatkami do krawata. Kłucie i okaleczanie tkaniny krawata nie było już konieczne!

Po II wojnie światowej, idea brandingu korporacyjnego ewoluowała. Spinki do krawata były idealnym medium, które łączyło cię z twoją firmą lub klubem. Wraz z upływem czasu i nadejściem „flower power", style stały się bardziej swobodne, a dodatki do krawata wypadły z użycia.

Na szczęście dla dobrze ubranego mężczyzny, moda męska odkrywa na nowo swoje klasyczne korzenie. Dodatki do krawata ponownie stają się centralnym punktem na odzieży na szyi na całym świecie.

Inspiracja

Ostatnie słowo

Chociaż już ustaliliśmy nasze zasady i ograniczenia, każde pokolenie ma swoich buntowników, którzy mają status quo i noszą wszystko, co chcą. Tym samym, jak w przypadku każdej mody, wykorzystuj własną dyskrecję i zakładaj dodatki do krawata w taki sposób, który podkreśla twój osobisty styl.

Pytania i odpowiedzi

Jak nosić spinkę do krawata?

Powinieneś nosić spinkę do krawata między 3 a 4 guzikiem od góry koszuli. Po prostu przesuń ją poziomo ponad zapięcie pod swoim krawatem i koszulę. Powinna być w przybliżeniu na poziomie kieszeni twojej marynarki.

Czy mogę założyć spinkę do krawata na pogrzeb?

Zasadniczo należy unikaj noszenia spinki do krawata na pogrzebie z szacunku dla smutnej okazji.

Czy mogę założyć spinkę do krawata na wesele?

Oczywiście, że możesz! Wesele to świetna okazja, aby wyciągnąć swoją pamiątkową spinkę i ukraść uwagę panny młodej. Żartujemy. Zachowaj klasę.

Czy mogę nosić spinkę do krawata ze smokingiem?

Biorąc pod uwagę, że smokingi są noszone z muszką, oczywiście nie powinieneś nosić spinki do krawata.

Co jest łańcuszek bezpieczeństwa?

Łańcuszek bezpieczeństwa zabezpiecza twój krawat do guzika koszuli. Gwarantuje to, że nie zgubi się, gdy szalejesz na tej imprezie firmowej.

Jak powinienem dbać o moje spinki do krawata?

Większość spinek do krawata należy czyścić jak każdą inną biżuterię, w zależności od materiału. Unikaj ich kontaktu z wodą i poleruj miękką ściereczką. Przechowuj te akcesoria również w oddzielnej torbie lub etui na spinki do krawata, aby zapobiec ich zadrapaniom i wystawieniu na działanie powietrza.

Jak przechowywać/transportować spinki do krawata, gdy nie są używane?

Możesz kupić poręczne etui na spinki do krawata do podróży. Przechwuj je oddzielone, aby uniknąć zarysowania.

Z której strony koszuli mam przypiąć klips do krawata?

Musisz przymocować spinkę do drążka, a więc możesz ją nosić tylko w jednym kierunku.

Czy mogę nosić spinkę do krawata ze sportowym płaszczem lub swetrem i dżinsami?

Zdecydowanie możesz nosić spinkę do krawata ze sportowym płaszczem lub swetrem i dżinsami. Jest to również świetna okazja, aby nosić bardziej fantazyjne spinki, takie jak z czaszką, o której wspomnieliśmy powyżej.

Czy codzienne noszenie tej samej spinki do krawata jest zbyt tandetne?

Nie jest tak długo, jak długo nosisz subtelną i neutralną. Oczywiście, kiedy zakochasz się w noszeniu akcesoriów do krawatów, twoja kolekcja będzie rosła i będziesz mieć więcej możliwości wyboru. 

Czy muszę nosić koszulę z guzikami z krawatem i spinką do krawata?

Biorąc pod uwagę, że zadaniem spinki do krawata jest przymocowanie twojego krawata do koszuli, aby utrzymać go w miejscu, odpowiedź jest dość oczywista.

Czy mogę nosić w tym samym czasie spinkę i szpilkę do krawata?

Zdecydowanie noś razem spinkę do krawata, spinki do mankietów i poszetkę. Jednak, spinka do krawata i szpilka do krawata pełnią tę samą funkcję, więc noszenie ich razem jest bezzasadne. Z drugiej strony możesz tym rozpocząć nową modę, więc decyzja zalezy od ciebie.

Czy mogę nosić spinkę do krawata z wąskim krawatem?

Oczywiście, możesz nosić spinkę do krawata z wąskim krawatem, o ile nie jest dłuższa niż szerokość twojego krawata.

Czy mogę nosić spinkę do krawata pod kątem?

Jeśli musisz, możesz nosić zbyt długą spinkę do krawata pod kątem do góry, aby ukryć nadmiar. Jednak tylko w chwili całkowitej desperacji. Lepszym rozwiązaniem może być po prostu ubranie się bez spinki.