365-dniowa polityka zwrotów z dowolnej przyczyny
Bezpłatna dostawa powyżej 119 zł
i
22 307 80 55 - (dni robocze w godz. 09:00 - 17:00)
Wszystkie akcesoria
Dopasuj akcesoria
Biżuteria
Torby i portfele
Wyniki wyszukiwania: ""
Bezpłatna dostawa powyżej 119 zł
i
Trendhim
×
Język:
Wszystkie kategorie
Bransoletki
Golenie
Kapelusze
Kolczyki
Krawaty
Muszki
Naszyjniki
Okulary przeciwsłoneczne
Paski
Pielęgnacja brody
Pierścionki
Portfele
Poszetki
Rękawiczki
Spinki do krawatów
Spinki do mankietów
Szaliki
Szelki
Szpilki do marynarki
Torby
Zegarki
22 307 80 55
Dni robocze w godz. 09:00 - 17:00
Kombinacje poszetek, które cię nie zawiodą

Masz probem z dopasowaniem swojej poszetki do karawata lub muszki? Dołącz do nas, a wyślemy ci 5 niezawodnych kombinacji, które możesz teraz nosić.

Ups! Potrzebujemy Twój emailPoprawny adres mailowy
Dziękujemy

Cieszmy się, że dołączyłeś do nas!

Zamknij
Problem z pasującymi krawatami, muszkami i poszetkami?

Poszetka - Twój niezbędny przewodnik

Dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o poszetkach. Począwszy od teorii koloru i selekcji tkanin, po wybór poszetki na wydarzenia. Poznasz wszystko w ciągu 20 minut.

Poszetka może uzupełnić lub wyróżnić strój. Oczywiście nie musisz być naukowcem od rakiet, aby złożyć poszetkę. Jednak istnieje sztuka jej noszenia, dzięki której będzie ona pasowała i poprawiała resztę twojego wyglądu, a jednocześnie wyróżniała się na tyle, by przyciągnąć wzrok.

Czym jest poszetka? Jest ona dekoracyjnym materiałem w kształcie kwadratu, który wkłada się do kieszeni na piersi kurtki lub marynarki, aby nadać trochę polotu twojemu wyglądowi.

Ten poradnik nauczy cię wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby umiejętnie i z pewnością siebie wykorzystać poszetkę niezależnie od okazji.

 

Jaka jest różnica między poszetką a chusteczką?

Po pierwsze, chusteczka NIE jest poszetką. Jednak w awaryjnych sytuacjach najczystsza, najpiękniejsza bawełniana chusteczka może być noszona jako poszetka.

Na zdjęciu Krótka spinka do krawata w kolorze złota, Kwiecisty niebieski krawat & Szpilka do marynarki - niebieski kwiat

Poszetka ma zadanie reprezentacyjne i nie ma żadnego praktycznego przeznaczenia poza tym, że ma dobrze wyglądać. Chusteczka jest przeznaczona do wycierania potu, dmuchania nosa, oferowania damie w potrzebie lub do improwizowanej walki byków. Krótko mówiąc, pamiętaj: jedna jest do zadania, a druga do pokazywania.

Zasadniczo istnieje kilka różnic, które sprawią, że będziesz chciał zachować rozróżnienie.

Poszetki

 1. Wykonane z szeregu tkanin, w tym bawełny, jedwabiu i lnu
 2. Noszone w zewnętrznej kieszeni na piersi
 3. Funkcja dekoracyjna: nie są odpowiednie do mycia lub czyszczenia
 4. Jedwab i len należy czyścić na sucho i łatwo się plamią
 5. Jedyne praktyczne zastosowanie jedwabnych poszetek: czyszczenie okularów
 6. Mniejsze niż chusteczki

Chusteczki

 1. Wykonane z bawełny
 2. Przechowywane w dowolnej kieszeni
 3. Większe niż poszetki: uważaj na wybrzuszanie kieszeni
 4. Mają praktyczną funkcję i mogą być używane prawie do wszystkiego; dmuchania twojego nosa, wycierania potu z brwi i improwizowanych miniaturowych walk byków

Krótko mówiąc, pamiętaj: jedna jest do zadania, a druga do pokazywania.

Zainteresowany 52 sposobami na złożenie poszetki?

Natychmiast wyślemy ci 52 kreatywne sposoby na złożenie twojej nowej poszetki. Zapisz się poniżej.

Użyć Messengera?
Wspaniale! Powiadomimy cię.

Podstawy teorii koloru

Kolory muszą być spójne, aby strój dobrze wyglądał.

Dotyczy to twojej poszetki, każdego innej części odzieży, a także koloru twojej skóry i włosów. Nie zapominaj, że głównym celem ubioru jest podkreślenie twoich rysów twarzy, a poszetka może być eleganckim sposobem na to.

Zauważ, że poszetka nie powinna być zbyt dominująca. Ma ona wzmacniać, a nie obezwładniać. Gdy widzisz strój, o którym myślisz „dobry pomysł, ale wymaga stonowania”, to dlatego, że fizyczne cechy zostały wyciszone przez zbyt wyraziste ubrania.

Tworzenie twojego koła barw

Teraz gdy jest to jasne, przejdźmy do podstaw.

Najprostszym sposobem koordynowania kolorów jest poznanie i wykorzystywanie koła barw, utworzonego z pierwszorzędnych, drugorzędnych i trzeciorzędnych barw, zwanych odcieniami.

 • Barwy pierwszorzędne: czerwona, niebieska, żółta. Są to kolory podstawowe, których nie można utworzyć przez mieszanie innych kolorów. Ich naturalny odcień jest bardzo jasny i najlepiej służą one do przyciągania uwagi. Są często używane jako główne kolory w motywach i wzorach, które dobrze kontrastują z ciemniejszym tłem.
 • Barwy drugorzędne: zielona, fioletowa, pomarańczowa. Są to kolory, które można uzyskać, łącząc ze sobą kolory podstawowe. Każdy z nich znajduje się naprzeciwko głównego koloru w palecie, zapewniając maksymalny kontrast. Nazywamy je kolorami uzupełniającymi i ich zadaniem jest przyciągnąć wzrok patrzącego.
 • Barwy trzeciorzędne: cynober (czerwono-pomarańczowa), bursztynowa (żółto-pomarańczowa), limonkowa (żółto-zielona), morska (niebiesko-zielona), fioletowa (niebiesko-fioletowa), magenta (czerwono-fioletowa). Te sześć kolorów powstaje przez zmieszanie razem barw pierwszorzędnych i drugorzędnych.

Powinieneś myśleć o kolorach trzeciorzędnych jako odrębnych barwach w sobie, w przeciwieństwie do samych „odcieni” kolorów pierwszorzędnych i drugorzędnych. Jako takie posiadają one swoje własne uzupełnienie po przeciwnej stronie koła barw.

Tym samym, mieszając powyższe kolory, otrzymujemy 12 różnych barw, które stanowią nasze koło barw. Możesz bawić się poniższym kołem. Idź dalej, aby zobaczyć wyjaśnienie schematów kolorystycznych oraz jak korzystać z nich dla wykorzystywania swojej poszetki.

Twoje interaktywne koło barw

MonochromatycznyNadal na swoim własnym podwórku
AnalogowyPrzygotowany na przygodę
TriadyczneWiększa odwaga
KomplementarneJaja ze stali

Schematy kolorystyczne

Schematy kolorystyczne to kombinacje kolorów z koła barw. Jeśli chcesz opanować i poprawić swój własny styl, ich podstawowe zrozumienie jest koniecznością. Pobaw się interaktywnym kołem barw powyżej, aby zobaczyć, które kolory pasują do różnych schematów. Zgodnie z regułą, im dalej leżą od siebie kolory na kole, tym trudniej można je połączyć w strój.

Zgodnie z regułą, im dalej leżą od siebie kolory na kole, tym trudniej można je połączyć w strój.

 • Neutralny schemat kolorów: biały, czarny lub mieszanina obu
 • Monochromatyczny schemat kolorów: jeden pojedynczy odcień
 • Analogiczny schemat kolorów: utworzony przez kolory bezpośrednio przylegające do koła barw, co pozwala stworzyć niemal monochromatyczny strój z subtelnym kontrastem
 • Dopełniający schemat kolorów: jak wspomniano powyżej, są to kolory, które są naprzeciw siebie na kole barw, tworząc jasny i odważny efekt. Kolory te zapewniają najsilniejszy kontrast, niezawodnie przyciągając uwagę patrzącego
 • Schemat kolorów Triada: utworzony z 3 kolorów, które są jednakowo oddalone od koła barw. Triadyczne schematy kolorystyczne zapewniają spójny i harmonijny styl twojego stroju, z mniejszym kontrastem niż kolory dopełniające

Wspomnieliśmy, że kolor twojego stroju powinien pasować również do twojej cery, aby uzyskać najlepszy efekt.

Na zdjęciu Kremowy krawat w kwiaty, Srebrna szpilka do marynarki 925s z czaszką, Poszetka wełniana w kolorze ciemnej zieleni, Skórzany pasek w ciepłym kasztanowym odcienu & Klasyczny złoty sygnet ze srebra próby 925

Wysoki kontrast vs. komplementarne kolory na krawacie i poszetce. Dobrze się tutaj sprawdzają, ponieważ model ma jasną skórę i ciemne włosy.

Przykładowo, mężczyźni o silnych kontrastach, np. z jasną skórą i ciemnymi włosami, wyglądają lepiej w kontrastowych kolorach, takich jak uzupełniające się lub prawie komplementarne palety.

Mężczyźni ze słabymi kontrastami, np. jasnej skórze i jasnych włosach, ciemnej skórze i ciemnych włosach, dobrze wyglądają w strojach o niskim kontraście, takich jak monochromatyczne, analogiczne lub nawet triadyczne, jeśli chcą bawić się wieloma kolorami.

6 poziomów do opanowania koloru poszetki

Poziom 1: Klasyczna biała poszetka. Pasuje do wszystkiego i zawsze wygląda wspaniale.

Poziom 2: Kolory neutralne - pomyśl o szarościach, brązach i bieli. Z neutralnym krawatem twoja poszetka może być w dowolnym z tych kolorów w zależności od twojej marynarki.

Poziom 3: Schematy monochromatyczne - połącz różne odcienie tego samego koloru dla łatwego, subtelnego kontrastu. Przykładowo, kasztanowe z beżem.

Poziom 4: Użyj analogicznych kolorów, aby nadać swojemu strojowi pewien charakter, np. żółtego, bursztynowego i pomarańczowego. Połącz dwa lub więcej chłodnych lub ciepłych odcieni dla ogólnej harmonii.

Poziom 5: Triadyczny schemat kolorystyczny równoważy ciepłe i chłodne kolory, aby nadać swojemu wyglądowi charakter, bez wywierania tak silnego wpływu, jak kolory uzupełniające.

Poziom 6: Teraz bawisz się z dużymi chłopcami. W końcu jesteś gotowy na dopełniające się kolory - najodważniejsze z nich wszystkich. Wyrazistym wyborem jest pomarańczowa poszetka z ciemnogranatową marynarką lub pójście na całość i połączenie zieleni z marynarką w głębokiej czerwieni.

Wybór odpowiedniego materiału dla swojej poszetki

W przypadku poszetek materiał ma znaczenie. Najlepszymi wyborami są jedwab, bawełna i len, ale można również znaleźć poszetki z wełny i poliestru.

Każda tkanina ma inne właściwości, ale główny nacisk kładzie się na fakturę. Podobnie jak w przypadku wzorów i motywów, przy wyborze materiału, który będzie najlepiej pasował do twojego stroju, dążysz do obliczonego kontrastu. Chcesz dopasować wszystkie elementy swojego stroju tak, aby dobrze do siebie pasowały, ale nadal sprawdzały się również samodzielne.

Na zdjęciu Krótka prostokątna spinka do krawata w różowym kolorze, Niebieska barokowa królewska jedwabna poszetka, Brązowy wzorzysty krawat & Kreatywna szpilka do marynarki - różowy kwiat

Tutaj gładka, jedwabna poszetka dobrze pasuje do szorstkiego, wełnianego krawata, ponieważ zapewnia kontrast tekstury.

Jeśli zatem nosisz delikatny, gładki krawat, wybierz szorstką, bawełnianą lub wełnianą poszetkę. Zatem jeśli twój krawat jest dość teksturowany, dopasuj do niego delikatną, jedwabną poszetkę. To samo dotyczy kurtek i koszul.

Tekstylne poszetki - ich zalety i wady

Poniżej znajdziesz najczęściej spotykane tkaniny poszetek, a także ich zalety i wady.

Jedwabne poszetki

 • Zaleta: Łatwe do przechowywania
 • Zaleta: Gładkie, luksusowe, lśniące
 • Zaleta: Kontrastują dobrze z wełnianą marynarką/kurtką
 • Zaleta: Najpopularniejszy materiał poszetek
 • Zaleta: Wszechstronne, odpowiednie na większość okazji
 • Zaleta: Miękkie krawędzie sprawiają, że idealnie sprawdzają się do utworzenia niezłożonych fałd
 • Zaleta: Zwykle bardzo cienkie, więc nie wybrzuszają kieszeni twojej marynarki
 • Wada: Drogie
 • Wada: Nie sprawdzają się dobrze w przypadku złożonych fałd
 • Wada: Uszkadzają się potem i wybielaniem
 • Wada: Trudne w utrzymaniu: tylko czyszczenie na sucho
 • Wada: Szybko się marszczą, trudne do prasowania
 • Wada: Nie są odporne na ścieranie
 • Wada: Łatwo tracą fason i wygląd po kontakcie z wodą

Bawełniane poszetki

 • Zaleta: Tańsze niż jedwab
 • Zaleta: Łatwe do prasowania
 • Zaleta: Łatwe do przechowywania
 • Zaleta: Można prać w pralce
 • Zaleta: Sztywne krawędzie pozwalają na złożone fałdy
 • Zaleta: Mocne, trwałe, odporne na ścieranie
 • Zaleta: Wtapiają się w koszulę/kurtkę, kładą nacisk na krawat
 • Wada: Mogą się skurczyć podczas prania w gorącej wodzie
 • Wada: Łatwo się gniotą, wymagają prasowania
 • Wada: Ryzyko wystąpienia pleśni w przypadku wilgoci
 • Wada: Barwniki mogą z czasem zanikać

Lniane poszetki

 • Zaleta: Niezwykle wszechstronne
 • Zaleta: Sztywne krawędzie pozwalają na złożone fałdy
 • Zaleta: Elastyczna tkanina pozwala na niezłożone fałdy
 • Zaleta: Dodają atrakcyjnej tekstury do prawie każdej marynarki
 • Wada: Zwykle droższe niż bawełniane
 • Wada: Uszkodzą się podczas prania w twardej (wysoko zmineralizowanej) wodzie
 • Wada: Można prać w pralce, ale detergent/chemikalia mogą je uszkodzić
 • Wada: Szybko się gniotą i wymagają prasowania

Wełniane poszetki

 • Zaleta: Najlepsze na zimowe miesiące
 • Zaleta: Niezwykła, interesująca faktura dla poszetek
 • Zaleta: Wybór różnych rodzajów wełny:
 • Zaleta: Wełna alpaka - jedwabista, lekka z połyskiem
 • Zaleta: Wełna angorska - bardzo miękka z najlepszymi, odpornymi na działanie ciepła, dodatkami
 • Zaleta: Kaszmir - delikatna i luksusowa
 • Zaleta: Włosy wielbłądzie - znane ze złoto-brązowej barwy, delikatnej tekstury i połysku
 • Wada: Duża zmienność cen w zależności od rodzaju wełny
 • Wada: Trudne do mycia i utrzymania
 • Wada: Zagrożone molami i innymi owadami podczas przechowywania
 • Wada: Kurczą się znacznie pod wpływem ciepła i wilgoci
 • Wada: Czyszczone wyłącznie na sucho i tylko łagodnymi detergentami
 • Wada: Gruba tkanina może oznaczać wybrzuszanie się kieszeni marynarki

Poliestrowe poszetki

 • Zaleta: Bardzo tanie
 • Zaleta: Lekkie
 • Zaleta: Szybko schnące
 • Zaleta: Mocna tkanina
 • Zaleta: Odporne na zagniecenia
 • Zaleta: Łatwe w przechowywaniu, niskie ryzyko wystąpienia pleśni
 • Zaleta: Z czasem zachowują swój kształt i rozmiar
 • Wada: Mogą mieć sztuczny połysk w świetle
 • Wada: Trudne do usunięcia plamy

Typy krawędzi poszetek

Krawędź twojej poszetki jest największym wyróżnikiem różnych poszetek, zarówno pod względem tkaniny, jak i jakości.

W zależności od złożenia, krawędź jest najbardziej widoczną częścią poszetki. Słabe krawędzie szybko się strzępią, przez co stają się niemożliwe do noszenia.

Występuje nieodłączna różnica między typami krawędzi, w zależności od wyboru tkaniny. Jedwabne poszetki mają delikatne i miękkie krawędzie, które są idealne do utworzenia fałd, ale niemal niemożliwe jest ułożenie z nich złożonych fałd.

Odwrotnie, lniane i bawełniane poszetki mają tendencję do posiadania bardziej sztywnych krawędzi, dzięki czemu nadają się do złożonych fałd.

Jednak od niezależnie od tkaniny, są pewne rzeczy, które powinieneś wiedzieć o jakości krawędzi. Dzięki temu twoje nowe akcesorium będzie zawsze wspaniale wyglądało.

Zdecydowana większość znanych marek i poszetek jest zszywana maszynowo. Ten rodzaj poszetki sprawdzi się dla wszystkich, nawet najbardziej wymagających. Będzie również dostępny z różnymi rodzajami krawędzi. Jednak ci, którzy szukają tego, co najlepsze, mogą wybrać model składany ręcznie.

Zobacz poniżej różne rodzaje krawędzi i ściegów.

Ręcznie zszywana krawędź poszetki

Najwyższej jakości poszetki, które można kupić za pieniądze, mają krawędzie, które są ręcznie zszywane w ciasny, rurowy kształt, z ręcznym szwem, z grubsza 5 lub 6 szwami na cal.

Ręcznie robiona krawędź jest lekko nierówna, dzięki czemu ma wyjątkowo dopracowane wykończenie. Taka dbałość o szczegóły ma oczywiście swoją cenę. W zależności od swoich potrzeb i budżetu możesz zechcieć rozważyć poniższy krok.

Imitacja ręcznie zszywanej krawędzi

Maszynowo szyta krawędź jest prostsza niż ręcznie zszywana, ale szwy są bardziej widoczne i przewijają się przez krawędź.

Równoległa krawędź

Ten rodzaj krawędzi jest bardziej płaski, z prostą pojedynczą linią zszywania. Jest on również szyty maszynowo.

Krawędź w kształcie litery Z

Ta krawędź jest wykonana maszynowo i podobnie do równoległej krawędzi. Kształt litery Z jest płaski, ale ma wzór ściegu falowego.

Haftowana krawędź

Haftowana krawędź jest wykonana maszynowo. Jest to bardzo twarda spirala, która dodaje twojej poszetce pewnej sztywności. Dzięki temu lepiej pasuje do złożonych fałd z 2 lub więcej punktami.

Ostatnie słowo o krawędziach

Ostatnie słowne ostrzeżenie o jakości poszetek. Powszechne jest, szczególnie w masowo produkowanych poliestrowanych poszetkach, że krawędzie są zaokrąglone i luźne oraz mają nieregularne szwy. Akcesoria te będą się szybko strzępić i nie są warte kupowania.

Jakiego rozmiaru powinna być twoja poszetka?

Rozmiar twojej poszetki będzie zależał od twoich marynarek i wybranego materiału.Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać.

 • Rozmiar poszetek mieści się w zakresie od 25 do 45 cm.
 • Idealny rozmiar leży pomiędzy wybrzuszeniem twojej kieszeni i wpadaniem w nią.
 • Amerykańskie i angielskie marki produkują większe poszetki dla kieszeni na piersi z podszewką.
 • Włoskie marki mają tendencję do tworzenia mniejszych poszetek dla naszywanych kieszeni z mniejszą głębokością.
 • Grubsze tkaniny, takie jak len, bawełna i wełna, muszą być mniejsze, a lżejsze tkaniny, takie jak jedwab, są dostępne w większych rozmiarach.
 • Zbyt małe (zwłaszcza z jedwabiem) i fałda traci swój kształt. Przyzwoita poszetka nie powinna być mniejsza niż 25 cm.
 • Porównaj wymiary poszetki (długość i szerokość) i kieszeń, w której będzie umieszczona, aby sprawdzić, czy odpowiada ci efekt.
 • Rozważ wagę poszetki, aby sprawdzić, czy będzie odpowiednia.

Jak nosić poszetkę

Teraz, gdy znasz podstawy, które przypadkowo odnoszą się do twojego ogólnego stylu i nie są specyficzne dla poszetek, musisz wiedzieć, jak nosić swoją poszetkę.

Istnieją dwa główne czynniki prawidłowego noszenia poszetki:

 1. Wybierz właściwą poszetkę. Tutaj jest przydatna powyższa sekcja.
 2. Wybierz odpowiednie fałdowanie dla okazji, swojego stroju i poszetki. Może o tym więcej później.

Teraz, gdy już wiesz wszystko, czego potrzebujesz (przeczytałeś pierwszą sekcję, prawda?), oto kilka wskazówek dotyczących wyboru właściwej poszetki. W dalszej części omówimy najważniejsze fałdowania.

Wybór odpowiedniej poszetki

 • Głównym grzechem ubierania się jest wyglądanie ZBYT skoordynowanie i przestudiowanie. Wygląda to trudno i zabija twój urok. Odnosi się to do poszetek, jak i wszystkiego innego.
 • Twój strój powinien funkcjonować jako całość. Jednak każdy element powinien kontrastować i uzupełniać się, a nie idealnie pasować do innych.
 • Wybierz swoje fałdowanie i poszetkę w zależności od nastroju dla dodatkowego efektu.
 • Trzymaj się jednego „wyrazistego” elementu stroju. Jasny i odważny wzór poszetki przytłacza, gdy jest połączony z równie odważnym dekoltem. Jednak wzbogaca strój, gdy jest tie noszony z solidnymi kolorami.
 • Poza kolorami i motywami, należy wziąć pod uwagę różne tkaniny oraz to, kiedy są najbardziej odpowiednie. Jedwab i bawełna są najbardziej uniwersalne i zawsze wyglądają dobrze.
 • Spójrz na kolory w swojej aktualnej garderobie i zacznij myśleć o tym, co możesz do nich dopasować. Im wygodniej się czujesz, tym bardziej ekstrawagancki może być twój kolor, wzór i materiał.
 • Solidne kolory są zawsze najbezpieczniejszą opcją, szczególnie w przypadku ubrań formalnych lub biznesowych. Im ciemniejszy kolor, tym bardziej formalny. Zwykły biały jest wyjątkiem - zawsze jest odpowiedni.
 • Nadruki sprawiają, że twoja poszetka jest mniej formalna. Im bardziej ekstrawagancki druk, tym mniej poważna poszetka.
 • Nie więcej niż 3 wzory w twoim stroju.
 • Połącz kolory z innymi akcesoriami, np. ziemiste barwy z brązowymi butami.
 • Nie pokazuj etykiety produktu ani logo marki.

Jak złożyć poszetkę

Poniżej znajdziesz kilka najbardziej popularnych sposobów składania poszetki. Jeśli chciałbyś poznać więcej, sprawdź:
50 sposobów składania poszetki wg Trendhim

Sposób prezydencki

Sposób 1 punktu na górze

Sposób 3-punktowej korony

50 sposobów na złożenie twojej poszetki

Nie ma prawie żadnych niepisanych zasad dotyczących składania poszetek. Pomimo tego, że oferujemy sugestie, możesz złożyć poszetkę w dowolny sposób. Na wszelki wypadek, gdybyś nie polubił żadnego z powyższych sposobów i nadal potrzebował inspiracji, stworzyliśmy być może najbardziej wszechstronną biblioteką sposobów składania poszetki. Znajdziesz ją wraz z instrukcjami tutaj:

50 sposobów składania poszetki wg Trendhim

Ubieranie się na okazję – Różne style

Zaprezentowaliśmy ci podstawy etykiety, kolorów, tkanin i tego, jak wszystkie one sprawdzają się (i nie powinny się sprawdzać) razem. Mając to na uwadze, przedstawiamy kilka scenariuszy społecznościowych z podpowiedziami i wskazówkami, które zapewnią, że będziesz najmodniejszy.

Poszetki na śluby

 • Kluczowe tkaniny: Jedwab, aksamit, kaszmir, wełna, tweed, bawełna i len, jeśli wybierasz się na ślub na plaży lub bardziej „zrelaksowany”.
 • Akcesoria na szyję: Zawsze - krawat lub muszka
 • Kolory: Zależą od pory ślubu. Wieczorne przyjęcie wydaje się bardziej formalne niż dzienne – wówczas wybierz ciemne kolory. Jeśli ma miejsce w dzień, wybierz jasne - neutralne i pastelowe kolory.
 • Zasady: Nie próbuj wyglądać jak para młoda. Nie przyćmij młodej pary i dostosuj się do dress codu – ślub na plaży lub bardziej zrelaksowany będzie miał swobodniejszą estetykę. Smoking wchodzi w grę, jeśli pozwala na to dress code. Bez monochromatycznego wyglądu.
 • Sposoby składania: Jeden wierzchołek, Obłok, Prezydencki

Poszetki dla biznesmena

 • Kluczowe tkaniny: Bawełna, len, tweed i wełna (weź pod uwagę również pogodę)
 • Akcesoria na szyję: Krawat
 • Kolory: Wszystko w ciemnych kolorach - granatowym, burgundowym, zielonym, pomarańczowym. Dopóki jest to ciemny odcień, będziesz dobrze wyglądał. Biała poszetka jest również wspaniałą opcją.
 • Zasady: Ogólnie mówiąc, zachowaj prostotę i skromność, szczególnie w konserwatywnym środowisku pracy. Jeśli jesteś kreatywny, możesz poluzować stery i być twórczy.
 • Sposoby składania: Jeden wierzchołek, Dwa wierzchołki, 3-punktowa korona, Goździk, Podwójny skrzydlaty lub Prezydencki. Możesz także wypróbować dwie osobne fałdy, które się uzupełniają (w jednej kieszeni na piersi)

Poszetki na niedzielny obiad

 • Kluczowe tkaniny: Len, bawełna, tweed, jedwab - ale tylko do poszetki
 • Akcesoria na szyję: Żadne! Zostaw rozpięte dwa górne guziki bawełnianej koszuli i narzuć kurtkę o kontrastującej fakturze. Możesz również wybrać top z prostym dekoltem
 • Kolory: Masz tutaj dowolność. Absolutnie wszystko, co lubisz! Upewnij się jedynie, że paleta kolorów jest harmonijna
 • Zasady: Zachowaj swobodę. Spodnie chinosy lub lniane na pewno się sprawdzą. Ten wygląd jest o wiele prostszy, ponieważ nie musisz się martwić kontrastowaniem z krawatem - wykorzystaj poszetkę, aby wyróżnić kolor koszuli i/lub kurtki.
 • Sposoby składania: Zachęcamy cię tutaj do zabawy z bardziej ekstrawaganckimi sposobami składania - Wachlarzyk, Rajski ptak, Fleur de lis, Zwinięta róża lub Podwójna róża

Przechowywanie twoich poszetek

Gdy twoja kolekcja poszetek zaczyna się powiększać, będziesz chciał znaleźć dobry sposób na ich przechowywanie. Dzięki temu będą łatwe do znalezienia i chronione przed uszkodzeniem.

Szczęśliwie dla nas wszystkich, poszetki są zazwyczaj wykonane z dość odpornych tkanin: jedwabiu, bawełny lub poliestru. Jest to dobra wiadomość, ponieważ nie musisz się martwić owadami, kiedy przechowujesz swoje poszetki przez długie okresy czasu, tak jak w przypadku wełny.

Jednak głównym powodem do zmartwień, niezależnie od materiału, jest pleśń rosnąca na mokrych poszetkach, które nie są w stanie wyschnąć. Twoje poszetki nie powinny być zbyt mokre, ale mogą mieć styczność z rozlaniem lub deszczem. Wiedz, że jeśli przechowujesz wilgotną poszetkę z innymi, wszystkie są zagrożone pleśnią. Jest to zatem kluczowa kwestia, ponieważ niektórzy powiedzą ci, aby nigdy nie przechowywać swoich poszetek w plastikowych pojemnikach. Są one szczelne i jest niemal gwarantowane, że pojawi się w nich wilgoć.

Przechowuj swoje poszetki tak, jakbyś je nosił. Jeśli wybierzesz prostsze fałdy, trzymaj je starannie złożone i wstępnie wyprasowane, aby ich nie zgnieść. Jeśli wybierzesz sposób złożenia w stylu obłoku, możesz być mniej ostrożny przy składaniu, ale nie zgniataj ich mocno, gdyż pogniotą się. Inną opcją jest ułożenie ich płasko jedna na drugiej. Jednak szybko staje się to niepraktyczne i sprawdza wyłącznie z mniejszymi kolekcjami.

Jak zatem powinieneś je przechowywać?

Oto szereg opcji:

Opcja 1 – Drewniane pojemniki

Zdecydowanie najbardziej eleganckim, ale także najbardziej przestronnym i najdroższym sposobem na przechowywanie twoich poszetek jest trzymanie ich w drewnianym pojemniku. W przeciwieństwie do plastikowych, drewniane pojemniki nie są hermetyczne i pozwalają na wyschnięcie zawartości, jeśli jest lekko wilgotna.

Jest to wspaniała opcja dla mężczyzn z dużą szafą lub miejscem na umieszczenie pudełka. Kasetki w stylu biżuteryjnych są szczególnie przydatne, ponieważ mają oddzielne przegródki, które pozwolą ci uporządkować swoje poszetki według koloru, motywu, tkaniny lub jak tylko chcesz.

Lubimy używać starego pudełka z cygarami lub ładnego cedrowego bądź dębowego. Nie tylko świetnie one wyglądają, ale nadają twoim poszetkom subtelnego i ziemistego zapachu.

Opcja 2 - W twojej szufladzie na skarpety

Podobnie jak w przypadku drewnianego pudełka, możesz zarezerwować część swojej szuflady na skarpety na swoje poszetki.

To zależy od tego, ile masz miejsca w tej szufladzie. Jednak starannie złożone poszetki nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Opcja 3 – W twoich marynarkach

Innym łatwym, bardziej minimalistycznym rozwiązaniem jest przechowywanie ich w kieszeniach twoich marynarek po zawieszeniu. Pozwala to na przechowywanie ich tak, jak będą noszone. Nie będziesz się musiał spieszyć, by udoskonalić swoją poszetkę w ostatniej chwili.

Jest to również idealne rozwiązanie do podróży, gdy masz swoją marynarkę w torbie.

Jeśli masz zbyt wiele poszetek do swojej marynarki, skorzystaj również z wewnętrznych kieszeni, aby zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania.

Opcja 4 – W pustym pudełku po chusteczkach

Mniej eleganckim, ale bardzo praktyczny rozwiązaniem na przechowywanie twoich poszetek jest wykorzystanie pustego pojemnika na chusteczki higieniczne. Dzięki temu będziesz mógł je wyjmować jedną po drugiej, jak tego potrzebujesz. Ten sposób sprawdza się najlepiej, jeśli lubisz sposób składania w kształcie obłoku, ponieważ nie musisz ich składać.

Twoja wersja historii pochodzenia poszetek na dyskusję podczas imprezy

Od zwykłej chusteczki do symbolu statusu krawiectwa, debata nad pochodzeniem poszetki jest tak gorąca, jak każda inna, którą można zobaczyć w polityce.

Oto najważniejsze punkty, które musisz znać.

 • Niektórzy historycy wierzą, że sięgają one starożytnej Grecji. Zamożni Grecy używali perfumowanej tkaniny, aby odeprzeć nieprzyjemne zapachy. Znacznie później ich śladem udali się angielscy i francuscy szlachcice, ubrani w pachnący materiał z atrakcyjnym haftem.
 • Inni mówią, że poszetki pochodzą z Kościoła katolickiego
  Urzędników, którzy nosili białe chusteczki na lewym ramieniu, aby pokazać swoje oddanie Bogu.
 • Dworzanie brytyjskiego króla Ryszarda II twierdzili, że wynaleźli chusteczkę.
  Stałaby się ona wtedy poszetką, gdyż mężczyźni zaczęli przechowywać ją w swoich kieszonkach.

Bez względu na dokładne pochodzenie, niewiele się mówi o tym, że XV wiek był złotym wiekiem poszetek. Były one dostępne we wszystkich kształtach, rozmiarach i materiałach. Najdelikatniejsze, często haftowane jedwabiem i cienką koronką, zostały przekazane jako pamiątki rodzinne.

W XVIII wieku francuski król Ludwik XVI wprowadził porządek do panującego chaosu poszetek: pod ścisłą instrukcją od swojej żony Marii Antoniny, oświadczył, że 16 cali lub 40 cm jest uniwersalnym standardowym rozmiarem wszystkich poszetek.

Pytania i odpowiedzi

Jak powstrzymać wpadanie poszetki do kieszeni?

Opadające poszetki to ból, ale zbyt częsty. Oto kilka prostych poprawek, które sprawią, że twoja poszetka będzie wyglądała świeżo i elegancko przez cały dzień.

Po pierwsze, jeśli lubisz prosty styl złożenia, możesz po prostu wydłużyć poszetkę na końcu. W przypadku tych zagięć składasz swoją poszetkę w długi prostokąt, a następnie na odpowiednią długość, tak aby jej odpowiednia część wystarczająco wystawała. Zatem jeśli twoja poszetka spada z powrotem do twojej kieszeni, po prostu złóż ją w nieco dłuższy sposób, aby zawsze była widoczna.

Po drugie, upewnij się, że twoja poszetka jest tak szeroka, jak to możliwe. Dotyczy to wszystkich stylów składania. Poszerz swoją poszetkę, dzięki czemu wygodnie leży w twojej kieszonce na piersi. Doda to jej dodatkowego oporu, aby powstrzymać opadanie.

Po trzecie, jeśli wybierasz ustrukturyzowany i prostokątny sposób złożenia, jak prezydencki sposób złożenia, możesz włożyć do poszetki kawałek karty, aby zachować sztywność i kształt.

Na koniec możesz użyć uchwytu do poszetki. Jest to mała i lekka wkładka, którą umieszcza się w kieszonce na piersi i zapina nią poszetkę na miejscu, dzięki czemu nigdy nie spada.


Co powinienem zrobić, gdy kieszeń jest zszyta?

Większość marynarek, zarówno uszytych na miarę, jak i gotowych, ma zaszyte kieszenie (i tylne otwory). Jest to znane jako klejenie szwów i używane podczas procesu produkcji, aby zachować kształt marynarki. Pozostaje na miejscu z tego samego powodu, szczególnie podczas transportu.

W świecie odzieży męskiej toczy się debata, czy należy usuwać klejone szwy. Zaletą ich zachowania jest utrzymanie kształtu marynarki podczas noszenia jej. Wady: nie masz kieszeni i wygląda to trochę głupio, jeśli zostanie przez kogoś odkryte.

W każdym razie musisz zdjąć szwy kieszeniowe na piersi, aby nosić poszetkę. Aby to zrobić, użyj noża lub pary nożyczek. Wytnij jeden ze szwów, a następnie delikatnie pociągnij za nitkę. Bądź BARDZO ostrożny, aby nie w trakcie nie chwycić tkaniny marynarki. Przykładowo, nie rób tego po nocy spędzonej w mieście.

Cokolwiek robisz, nie rozrywaj kieszeni, ponieważ może to trwale zniszczyć tkaninę kurtki.

Dla prawdziwie zaangażowanej osoby, najlepszym narzędziem do tego zadania jest rozpruwacz, zaprojektowany specjalnie do usuwania szwów bez uszkadzania materiału.


Czy mogę nosić poszetkę bez krawata?

Tak, i jest to coraz bardziej popularne.

Podczas gdy krawat uważany jest za formalny, noszenie poszetki z marynarką i dżinsami lub chinosami dodaje eleganckiego wykończenia twojemu strojowi. Jednocześnie wyglądasz bardziej swobodnie lub bardziej odpowiednio podczas upałów.


Jak trwałe są poszetki?

Żywotność poszetki zależy od tego, jak się z nią obchodzisz. Głównym zabójcą jest używanie poszetki jako chusteczki do wycierania lub czyszczenia. Zabija to jedwabne modele, a bawełniane modele mogą się łatwo plamić i stać się niemożliwe do noszenia.

Kolejnym zabójcą jest pleśń, która może się tworzyć, jeśli poszetki nie są prawidłowo przechowywane. Zobacz sekcję „Przechowywanie poszetek” powyżej, aby dowiedzieć się, jak tego uniknąć.


Czy istnieją pewne materiały, które są najlepiej wykonane w przypadku niektórych rodzajów fałd lub zaciągnięć? Przykładowo, jedwab jako złożenie w stylu obłoku, len jako fałda.

Tak. Podczas gdy bawełna i len dobrze wyglądają w większości fałd, jedwab nie pozostaje sztywny i bardziej sprawdza się w przypadku niestrukturalnych fałd.


Jakie materiały najlepiej do siebie pasują?

Z reguły im gładszy materiał, tym bardziej formalny.

Dopasowując poszetkę do marynarki, dobrze jest skontrastować bardziej szorstką tkaninę z gładszą. Pomyśl o marynarce z grubej bawełny oraz bawełnianej chusteczce lub jedwabnej poszetce z grubszym bawełnianym blezerem.


Czy są sytuacje, w których mogę mieszać wzory?

Jeśli dopiero zaczynasz, trzymaj się jednego wzoru, abyś był bezpieczny.

Kiedy czujesz się pewniej, możesz połączyć 2 lub nawet 3 wzory, ale pamiętaj, że 3 są bardzo trudne do dopasowania. Najlepszym przykładem byłoby zróżnicowanie wzoru na twojej poszetce, koszuli i krawacie.

Sztuczka polega na tym, że wzory muszą mieć różne rozmiary.

Może ci się udać dopasowanie podobnych kolorów i wzorów (po prostu nie wyglądaj zbyt skoordynowanie lub uzyskasz nienaturalny wygląd). Jednak jedyną złotą zasadą w dopasowywaniu wzorów jest zmiana skali. Jeśli masz poszetkę w drobne groszki, nie łącz jej z wąskim pasiastym krawatem, ale z dużymi grubymi paskami.

Pasujące wzory o podobnej skali nadają twojemu wyglądowi nieprzyjemny, odwrotny efekt i należy ich unikać za wszelką cenę. Czy istnieje uniwersalne, spójne podejście, które sprawdza się dla wszystkich?

Nigdy nie możesz się pomylić wybierając białą, lnianą poszetkę, ciemnoniebieską marynarkę i śnieżnobiałą koszulę.


Gdzie są najlepsze miejsca do kupowania poszetek?

Przy zakupie poszetki kluczem jest nie tylko zobaczyć poszetkę, ale także to, jak wygląda podczas noszenia.

W zależności od twoich preferencji zalecamy albo wybranie się do sklepu stacjonarnego, w którym możesz ją samodzielnie wybrać, albo zrobienie zakupów online u renomowanego sprzedawcy. Upewnij się, że jesteś w stanie dobrze poczuć jakość i styl poszetki przeglądając zdjęcia.


Jakie poszetki polecilibyście do garderoby każdego mężczyzny?

Absolutnym minimum, które powinien nosić każdy mężczyzna, jest biała lniana poszetka. Większość mężczyzn noszących garnitur, ma około 5 poszetek, które zmieniają, dzięki czemu są zawsze gotowi do wyjścia.

Można ją nosić niemal w każdym miejscu i która upiększa każdy strój. Będzie ona najbardziej uniwersalnym elementem w twoim stroju.


Czy mogę nosić poszetkę z trzyczęściowym garniturem, czy to za dużo?

Trzyczęściowy garnitur jest już w tej chwili bardzo wyrazisty. Uważaj zatem, aby twój wygląd nie wyglądał na zbyt przestudiowany, jeśli dopasujesz go z poszetką.

Mając to powiedziane, jeśli uda ci się to zrobić, z pewnością zostawisz swój ślad.


Jaka jest najlepsza poszetka dla pana młodego?

To zależy od ślubu. Gdzie się odbywa, jaki jest dress code itp.

Jak zawsze króluje kontekst. Zakładając jednak, że wesele jest w tradycyjnym stylu, śnieżnobiała jedwabna poszetka zapewnia idealną równowagę formalności i elegancji.


Czy mogę nosić kwadrat kieszeni płaszcza?

Coraz częstszym widokiem są poszetki w kieszeniach na piersi płaszcza. Ale czy powinieneś je nosić?

Uważamy, że to wygląda na zbyt przestudiowane. Nie ma powodu, aby nosić chusteczkę lub poszetkę w kieszeni na piersi swojego płaszcza i zalecamy unikanie tego.

Jednak jeśli się nie zgadzasz, wiedz, że nie będziesz w tym osamotniony.


Jak mogę dopasować złożenie poszetki? Przykładowo, połączyć dwie fałdy razem.

Istnieją sposoby składania poszetki na każdą okazję, a przez 95% czasu będziesz chciał trzymać się jednego z klasyków.

Kiedy czujesz się wyjątkowo przygodowy, możesz na pewno eksperymentować z kombinacjami i wymyślać własne style. Upewnij się jedynie, że rzeczywiście wyglądasz dobrze.


Czy są jakieś kolory, które lepiej pasują na swobodne okazje?

Ogólna teoria kolorów mówi, że jaśniejsze tony są bardziej swobodne. Pomyśl o jasnoszarym garniturze vs. w kolorze węgla.

Ważną rzeczą w kolorach jest jednak dopasowanie kontrastu twojego stroju do wyglądu twojej skóry/włosów.

Przykładowo, jasna skóra i ciemne włosy wyglądają znacznie lepiej z silnie kontrastującymi ubraniami, podczas gdy ten sam kolor skóry z włosami blond wygląda dobrze w słabszych kontrastach.


Ilu poszetek potrzebuję?

To zależy od ciebie. Jedyne minimum to pojedyncza biała poszetka, ale wszystko zależy od gustu, stylu i budżetu.

Zacznij od 1 i buduj swoją kolekcję, jak chcesz. Możesz inspirować się blogami/innymi ludźmi/swoją wyobraźnią.

Należy pamiętać, że nie trzeba wydawać fortuny na poszetki, aby uzyskać piękne wzory na wysokiej jakości tkaninie.


Czy mogę używać zwykłej chusteczki jako poszetki?

Odpowiedź tutaj brzmi: tak.

Często możesz używać lnianej lub bawełnianej chusteczki jako poszetki (upewnij się, że jest czysta), ale rozmiar może czasami być czynnikiem ograniczającym.

W żadnym wypadku nie chcesz wybrzuszać kieszeni na piersi. Chusteczki mogą być znacznie większe niż poszetki, powodując nieprzyjemne wybrzuszanie, gdy są zbyt duże dla kieszeni.

Tym samym poprawniejsza odpowiedź brzmi „tak”, ale rozmiar ma znaczenie.


Jaki jest najlepszy sposób na wyprasowanie poszetki?

Poszetki można prasować na płaskiej powierzchni, uważając, aby nie prasować ręcznie zwijanych krawędzi.

Dla bezpieczeństwa należy użyć szmatki, aby zapobiec powstawaniu błyszczącego połysku.

Wzorzystą tkaninę należy prasować na odwrotnej stronie. W przypadku głębokich zmarszczek delikatna para z żelazka parowego lub prasowacza parowego może być użyta na odwrotnej stronie przed prasowaniem. Należy również zachować ostrożność podczas parowania poszetek, ponieważ czasami prasowacze parowe „plują” wodą, co może powodować plamy wodne.


Co mówią o mnie konkretne style składania?

Każdy z nich ma swój czas, miejsce i nastrój.

Im prostszy i bardziej uporządkowany styl składania, tym bardziej formalny i zarezerwowany wygląd. Zwróć uwagę, że w przypadku szczególnie odważnego stroju, stonowana poszetka może zrównoważyć harmonijną równowagę.

Z drugiej strony nieregularne style składania są bardziej swobodne i wyraziste.

Tym samym, jak zawsze, kontekst jest kluczowy i powinieneś dopasować swoją poszetkę do okazji i swojego nastroju.


Czy usunięcie kwadratowych oznaczeń/etykiet jest zbyt ryzykowne?

To zależy od tego, jak mocno są przyszyte. Istnieje ryzyko, że zostawią ślady ściegów. Zatem jeśli chcesz usunąć etykietę, zrób to ostrożnie za pomocą rozpruwacza lub ostrego cienkiego ostrza.

Wiedz, że poszetka jest jak góra lodowa, 90% jest ukryte w twojej kieszeni. Nawet jeśli nie usuniesz etykiety lub zrobisz to i są na niej ślady szwów, nie ma powodu, dla którego powinny one być widoczne.


Czy typ kieszeni ma znaczenie?

Podczas gdy zdecydowana większość marynarek i blezerów ma kieszenie cięte bez patki, bardziej swobodne (włoskie) marynarki mogą mieć kieszenie naszywane, które są przyszyte na zewnątrz marynarki, a nie wszywane w jej podszewkę.

Wybierając marynarkę z kieszonką pamiętaj, że kieszeń na piersi jest zwykle mniejsza, a poszetki bawełniane lub lniane będą na ogół zbyt duże.


Czy poszetka powinna wybrzuszać kieszeń lub leżeć płasko?

Zawsze chcesz, aby twoja kieszeń była tak płaska, jak to możliwe, aby nie psuć twojej sylwetki. Wypukła kieszeń nie przynosi eleganckiego wyglądu. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę rozmiar kieszeni przy wyborze właściwej poszetki.


Czy możesz zdobyć wstępnie złożoną poszetkę?

Wstępnie złożone poszetki istnieją, podobnie jak wstępnie wiązane muszki. Składają się z idealnie złożonego kawałka tkaniny, przymocowanego do sztywnej karty, która mieści się w twojej kieszonce. Zwróć uwagę, że nie możesz zmienić stylu ze wstępnie złożoną poszetką.


Jak złożyć chusteczkę?

Składasz chusteczkę, tak jakbyś robił to z poszetką. Chusteczka z czystej bawełny jest tak samo wszechstronna jak poszetka.

Wiedz, że chusteczki mogą być znacznie większe niż poszetki. Mogą być wykonane z grubszego i bardziej chropowatego materiału w zależności od jakości. Oba te fakty mogą prowadzić do nieatrakcyjnego wybrzuszenia twojej kieszeni, więc dokonaj dobrego wyboru chusteczki.


Jak złożyć poszetkę jak James Bond?

Najlepsi aktorzy, którzy grali Bonda, Sean Connery i Daniel Craig, również są fanami poszetek.

Bond w wykonaniu Sean’a Connery zawsze nosi białą lnianą poszetkę. Natomiast Craig łączy bawełnianą chusteczkę ze swoimi białymi i jasnoniebieskimi koszulami.

Obydwoje preferują prezydencki sposób składania, który jest prosty, elegancki i prostokątny.


Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jeśli spodobał ci się ten artykuł, upewnij się, aby zostać powiadomionym o publikacji kolejnych. Zapisz się poniżej.

Użyć Messengera?
Wspaniale! Powiadomimy cię.

Nowe artykuły

Jak nosić muszkę (i robić to dobrze)

Jak zawiązać muszkę: poradnik krok po kroku, dzięki któremu zrobisz to dobrze za każdym razem. Plus wszystko, co musisz...

Jak zawiązać krawat: 30 różnych węzłów krawata

Poznaj 30 różnych sposobów wiązania krawata z poradnikiem i instrukcjami krok po kroku – od klasycznych metod wiązania k...

Co założyć na wesele: Strój gości weselnych dla mężczyzn

Mężczyzno, nie wiesz, co założyć na wesele jako gość? Omówimy tu tajniki stroju ślubnego – od czarnego krawata po swobod...

Akcesoria dla pana młodego - Twój niezbędny przewodnik

Twój ślub to szansa, aby założyć więcej akcesoriów niż zwykle. Spinki do mankietów, muszki, szale do smokingu, szelki i...

Poradnik o przekłuwaniu uszu dla mężczyzn

Wszystko, co trzeba wiedzieć o przekłuwaniu uszu dla mężczyzn. Od rodzajów piercingu po pielęgnację i unikanie infekcji....

Przewodnik po męskich kolczykach dla początkujących

Jesteś gotowy na kolczyk, ale nie do końca wiesz, od czego zacząć? Odkrywamy najważniejsze aspekty męskich kolczyków i o...

7 toreb, których nie nosisz... Ale powinieneś

Spraw sobie natychmiastową aktualizację toreb. Bez względu na to, czy jest to weekendowy wypad czy wyjście siłownię, wła...

O nas

Opowiadanie historii za pośrednictwem męskich akcesoriów jest podstawą tego, kim jesteśmy. Każdy ma historię. Jaka jest...

Jak przechowywać, czyścić i prasować krawaty

Nasz kompletny poradnik dotyczący pielęgnacji jedwabnych, wełnianych, poliestrowych i bawełnianych krawatów – od podróży...

Zobacz wszystkie artykuły
Resetuj moje hasło

Hurrra! Wysłaliśmy do Ciebie e-mail. Wkrótce będziesz się w stanie zalogować!

Ups! Potrzebujemy Twój emailPoprawny adres mailowy