365-dniowa polityka zwrotów - bez zadawania pytań!
Dostawa 12 zł - Bezpłatna ponad 179 zł-
22 153 14 54 - (dni robocze w godz. 08:00 - 16:00)

DLACZEGO KOCHAMY AUTOMATYCZNE ZEGARKI MECHANICZNE?

Wszystko, co musisz wiedzieć o jednej z najważniejszych wynalazków człowieka

Uwielbiamy skomplikowane rzeczy, które działają niesamowicie dobrze – nawet jeśli nie mamy pojęcia, jak to zrobić. W tym artykule podniesiemy zasłonę, jak działają zegarki mechaniczne, aby twoja iskra ciekawości przerodziła się w głębokie uznanie.

Zegarki mechaniczne, a szczególnie zegarki z widocznym mechanizmem, są prawdziwymi dziełami sztuki. Ich maleńkie koła zębate, sprężyny i wspaniałe klejnotowe łożyska hipnotyzują, przenosząc moc z jednego elementu na drugi w tańcu sił tak precyzyjnie dostrojonych, że dokładnie mierzą upływ czasu.

JAK TWORZYLIŚMY ZEGARKI MECHANICZNE

Pierwszy zegarek był zegarem słonecznym. Te urządzenia do pomiaru czasu są dość dokładne. Szkoda, że pracują tylko przez połowę czasu i tylko wtedy, gdy pozwala na to pogoda. Przez wieki wymyśliliśmy wiele sposobów mierzenia i określania czasu, od zegarów wodnych po klepsydry, zegary świecowe i nie tylko. W kulturach azjatyckich istniały nawet zegary kadzidełkowe, które pozwalały ludziom określić czas na podstawie zapachów wydawanych przez fachowo wykonane kadzidełka.

Wczesne zegary były bardzo niedokładne. Ich sprężyny poruszały wskazówkami wokół tarczy, ale ich prędkość zmieniała się w zależności od napięcia sprężyny. Rano chodziły zbyt szybko, a w miarę upływu dnia zwalniały. Wielu z nas chciałoby, żeby tak było.

W 1656 roku holenderski wynalazca Christiaan Huygens sprawił, że zegary były 60 razy dokładniejsze dzięki wynalezieniu zegara wahadłowego. Rewolucyjne było to, że wprowadził pierwszy oscylator harmoniczny zapewniający dokładność. Źródłem zasilania tych zegarów był obciążnik, który pociągał koła zębate i napędzał wahadło w przód oraz w tył. Wahadło było połączone z występami kotwicy wychwytu, dzięki czemu każda huśtawka pozwalała na przesunięcie kół zębatych o określoną wartość. Ponieważ siła grawitacji jest stała, siła ciągnąca ciężarek i wahadło utrzymuje stałą pracę zegara. Ta sama zasada działa w przeciwstawnych pchnięciach sprężyny głównej i sprężyny włosowej działającej na koło balansowe w nowoczesnych zegarkach mechanicznych.

RODZAJE ZEGARKÓW MECHANICZNYCH

Zegarki mechaniczne występują w trzech odmianach – mechanicznej, automatycznej i automatycznej mechanicznej. Wszystkie trzy mają główną sprężynę jako źródło zasilania, którą należy nakręcić, a różnica polega na tym, jak je nakręcasz.

ZEGARKI MECHANICZNE

Zegarek mechaniczny można nakręcić wyłącznie za pomocą koronki. Jest to najczęstszy rodzaj mechanizmu w zegarkach kieszonkowych i zabytkowych zegarkach mechanicznych. Obracanie koronki sprawia, że sprężyna jest mocniejsza, zwiększając rezerwę chodu zegarka.

ZEGARKI AUTOMATYCZNE

Zegarki czysto automatyczne są rzadkością, ale istnieją. Nie można ich nakręcić, obracając koronkę, a jedynie wykonując ruch na samym zegarku. Za dekielkiem znajduje się oscylujący ciężarek w kształcie półksiężyca. Ten obciążnik ruchu nakręca zegarek, gdy poruszasz ramieniem, kołysząc się wewnętrznie, gdy wymachujesz ramieniem. Chodzi o to, że jeśli codziennie nosisz zegarek automatyczny, wytwarza on wystarczającą moc, aby przetrwać noc, więc nigdy nie powinien się zatrzymać. Załóż go następnego ranka i udaj się do pracy, a wygenerujesz wystarczającą moc, aby zegarek działał nieprzerwanie i był nakręcony na następną noc. Jeśli jednak się zatrzyma, być może będziesz musiał nim trochę potrząsnąć, zanim ponownie zacznie działać. Nie bądź jednak zbyt szorstki. Sprężyny i koła zębate naprawdę tego nie lubią.

AUTOMATYCZNE ZEGARKI MECHANICZNE

Większość nowoczesnych zegarków mechanicznych posiada automatyczny mechanizm mechaniczny. Można je nakręcić koronką i utrzymać nakręcone za pomocą ruchów ręki. Jeśli zauważysz, że twój automatyczny zegarek mechaniczny zatrzymał się, przekręć kilka razy koronkę, aż zobaczysz, że sekundnik zaczyna się ruszać. Wtedy możesz bezpiecznie założyć zegarek, ponieważ ciężar rotora zrobi resztę.

JAK DZIAŁAJĄ ZEGARKI MECHANICZNE

Niezależnie od tego, w jaki sposób zegarek mechaniczny dodaje mocy do sprężyny, od tego zaczyna się jego taniec. Gdyby wyjąć sprężynę z lufy, która ją zawiera, szybko rozwinęłaby się ona w stalową taśmę o długości 20-30 cm. Jest to stan, do którego nieustannie próbuje wrócić, siła, która napędza zegarek.

Ze sprężyny powrotnej moc przepływa przez mechanizm kołowy. Są to koła zębate, które poruszają wskazówkami wokół tarczy i obsługują różne komplikacje, które może mieć zegarek, takie jak chronometr, datownik, okienko faz księżyca itp. To ile biegów ma zegarek, zależy od liczby jego komplikacji.

Prace ruchowe wykonują redukcję prędkości 12/1 na ruch wskazówki minutowej dla wskazówki godzinowej. Kiedy wyciągasz koronkę, aby ustawić czas, łączy się ona bezpośrednio z mechanizmem, aby umożliwić im swobodny obrót podczas obracania koronki. Kiedy wciskasz koronkę, ruchy są ponownie połączone z układem kołowym, a zegarek ponownie zaczyna chodzić.

Tykającym sercem twojego zegarka – i prawdopodobnie jego najważniejszymi cechami – są koło wychwytowe i balansowe. Gdy moc wpływa na koło balansowe, kołysze się w przód i w tył w stałym rytmie. Rytm ten jest utrzymywany przez sprężynę włosową, która wypycha do tyłu siłę pochodzącą z głównej sprężyny. Bez tego przeciwnego nacisku wskazówki zegarka obracałyby się wokół tarczy z zawrotną prędkością, gdy główna sprężyna rozwijała się całkowicie za jednym zamachem. Ciężar balansu nadaje mu rozpęd, powodując, że naciska on na sprężynę włosową. Sprężyna włosowa jest wytrzymalsza niż sprężyna główna i odpycha koło balansowe do tyłu. Im więcej mocy zgromadziłeś w sprężynie głównej, tym dalej i szybciej obraca się balans. Mniejsza moc oznacza wolniejszy i krótszy ruch.

Występy kotwicy wychwytu są poruszane przez koło balansowe. Klejnot na kole balansowym uderza w kotwicę wychwytu, odrzucając ją na bok i uwalniając wychwyt z jednej strony i chwytając go drugą. Kiedy koło balansowe powraca, odrzuca je, ponownie uwalniając wychwyt. Te przyrosty to precyzyjnie dostrojony ruch zegarka, a dźwięk występów kotwicy wychwytu jest tykaniem twojego zegarka. Sprężyna włosowa ma bolce regulacyjne, dzięki czemu zegarmistrzowie mogą dostosować jej napięcie w przypadku, gdy zegarek chodzi za szybko lub za wolno. Fachowo dostrojony zegarek mechaniczny ma dokładność około 2-3 sekund dziennie.

Zegarki z widocznym mechanizmem pozwalają zobaczyć ten taniec podczas biegu, ale czasami są uważane za trudniejsze do odczytania, ponieważ wskazówki gubią się w wizualnej złożoności ruchu pod nimi. Na szczęście mamy wiele projektów, które rozwiązują ten problem, takie jak nasze kolekcje Fenes i Cor. Jeśli chcesz uzyskać pełen widok, doskonałymi opcjami są nasze kolekcje Dante lub Mamut.

JAKI RODZAJ MĘSKIEGO ZEGARKA MECHANICZNEGO POWINIENEM NOSIĆ?

Dla mężczyzny, który nosi kamizelki, mechaniczny zegarek kieszonkowyto ostateczny akcent. Jeśli jesteś nienasyconą ciekawską duszą, która po prostu musi wiedzieć, jak wszystko działa, zegarek z widocznym mechanizmem pokazuje tę część ciebie. Dla tych, którzy cenią klasyczny, prosty design, automatyczne zegarki mechaniczne z minimalnymi komplikacjami będą dobrze służyć na długo. Różnorodność zegarków mechanicznych na rynku jest praktycznie nieskończona. Na pewno znajdziesz taki, który pasuje do twojego charakteru i poczucia estetyki.

ZAPYTALIŚCIE – ODPOWIEDZIELIŚMY

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami i premierami kolekcji oraz uzyskać dostęp do ekskluzywnych ofert i materiałów dla Trendhim Tribe?

Zapisz się poniżej.

Jestem zaznajomiony z Polityką prywatności Trendhim. Wypisz się w dowolnym momencie.