Otrzymaj przed Świętami – zamów do godz. 16:00 we wtorek 20. grudnia

365-dniowa polityka zwrotów - bez zadawania pytań!
Dostawa 18 zł - Bezpłatna ponad 149 zł-
22 153 14 54 - (dni robocze w godz. 08:00 - 17:00)
Lista życzeń
Koszyk

Co to jest zegarek z fazami Księżyca i jak go ustawić

Dowiedz się, jak czytać i ustawiać jedną z najstarszych komplikacji związanych z zegarkiem na świecie. Od pokazania faz Księżyca po opowiedzenie o jego wieku – to, co robi zegarek z fazami Księżyca, to tylko część historii.

Od surferów zależnych od fal po wieśniaków z pochodniami polujących na wilkołaki podczas pełni Księżyca – nasze życie jest związane z liczącą 4,53 miliarda lat skałą krążącą wokół naszej planety. Nawet jeśli nie surfujesz ani nie żyjesz w średniowieczu.

Słońce może rozpocząć dzień, ale to fazy Księżyca stanowią podstawę tego, co poznaliśmy jako miesiące. Tutaj, w Danii, nawet słowo „miesiąc” odnosi się do Księżyca – måned.

W całej historii śledzenie Księżyca krążącego wokół Ziemi było sposobem planowania uroczystości, zbierania plonów, a nawet wysyłania wypłat.

Po prostu zapytaj Trzech Mędrców… jest coś tajemniczego w nocnym niebie. Fascynacja, która łączyła nas z nim w całej historii, a zegarek z fazami Księżyca to twoja szansa, aby nosić ją ze sobą.

Od Antykithiry – starożytnego greckiego modelu układu słonecznego – do renesansowych kościołów, komplikacja fazy Księżyca przetrwała próbę czasu oraz nosi nazwę najstarszej na świecie komplikacji zegarka.

Co to jest zegarek z fazami Księżyca?

Zegarek z fazą Księżyca to czasomierz pokazujący różne fazy Księżyca przez mały otwór na tarczy. Przez aperturę (mały otwór) zobaczysz aktualną fazę Księżyca dokładnie tak, jak wygląda na niebie, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz w nocy.

Zegarek zawdzięcza swoją nazwę kształtowi Księżyca podróżującemu po Ziemi. Fazy te – kształt słonecznej części Księżyca widzianej z Ziemi – nazywane są fazami Księżyca lub fazami księżycowymi.

Kształt Księżyca zmienia się stopniowo w ciągu miesiąca, gdy okrąża Ziemię, a Ziemia okrąża Słońce. Otwór zakrywa część Księżyca, która nie jest widoczna podczas 29,5-dniowego cyklu księżycowego.

Jeśli zapomniałeś wszystko o naukach przyrodniczych, czego nauczyłeś się w szkole podstawowej, pamiętaj, że możemy zobaczyć Księżyc tylko wtedy, gdy świeci na nim Słońce. Kiedy Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem (Księżyc w nowiu), nie zobaczymy go. Ale jeśli Księżyc znajduje się za Ziemią (nasza planeta znajduje się między Księżycem a Słońcem), zobaczymy, że jest oświetlony. Nazywa się to pełnią Księżyca.

Zegarki z fazą Księżyca wyróżniają 4 z 8 faz Księżyca:

 1. Księżyc w nowiu - Księżyc znajduje się między Ziemią a Słońcem, a zwrócona do nas strona Księżyca nie otrzymuje bezpośredniego światła słonecznego – Księżyc oświetla jedynie światło odbite od Ziemi.
 2. Pierwsza kwadra - Księżyc przebył ¼ drogi dookoła Ziemi i znajduje się 90 stopni od Słońca. Z naszego punktu widzenia na Ziemi jest oświetlony w połowie oświetlony (prawa strona).
 3. Pełnia - Księżyc jest w pełni oświetlony przez Słońce z naszego punktu obserwacyjnego na Ziemi i znajduje się 180 stopni od Słońca.
 4. Ostatnia kwadra (trzecia kwadra) - Księżyc przebył kolejną ¼ swojej orbity wokół Ziemi i jest podświetlony po lewej stronie. To dokładne przeciwieństwo pierwszej kwadry.

Jaka jest różnica między zegarkiem słonecznym i księżycowym a zegarkiem z fazami Księżyca?

Zegarki z fazami Księżyca mają komplikację, która śledzi zmieniające się fazy Księżyca. Zegarki ze Słońcem i Księżycem mają tarczę, która pokazuje Słońce w dzień i Księżyc w nocy.

Podczas gdy zegarki z wyświetlaczem Słońca i Księżyca są przyjemne dla oka, to w zasadzie są to zegarki wskazujące godziny przed południem/po południu. Podobnie jak zegarki z komplikacjami związanymi z fazami Księżyca, są noszone bardziej ze względu na swój wygląd i styl niż po to, aby wiedzieć, czy jest dzień, czy nie.

Są one przydatne, jeśli mieszkasz w miejscu takim jak Dania, gdzie zimą światło dzienne wydaje się skracać do kilku minut. Zawsze dobrze jest wiedzieć, że Słońce powinno być na zewnątrz… nawet jeśli tak nie jest.

Zwróć uwagę na różnicę między zegarkiem słonecznym i księżycowym (1) a zegarkiem z fazami Księżyca (2).

Jak działa zegarek z fazami Księżyca?

Zanim zagłębimy się w mechanikę komplikacji związanych z fazą Księżyca, ważne jest, aby zrozumieć, jakie siły wprowadzają ją w ruch. Oto szybkie przypomnienie mechanizmów zegarka: zegarki automatyczne generują moc z twojego ruchu, gdy je nosisz. Zegarki mechaniczne wymagają nakręcenia koronki, aby działały. Zegarki z mechanizmem kwarcowym są zasilane bateriami.

W zegarku z fazami Księżyca z mechanizmem kwarcowym, wewnętrzne działanie jest zaprogramowane, a rzeczy są generalnie dokładnie obliczane. W przypadku zegarków mechanicznych i automatycznych proces ten staje się nieco bardziej techniczny, ponieważ do śledzenia pozycji Księżyca wymagany jest zestaw kół zębatych.

Za tarczą typowego zegarka z fazami Księżyca znajduje się tarcza z 2 identycznymi Księżycami. Tarcza obraca się o jeden pełny cykl co 29,5 dnia. To naśladuje orbitę Księżyca wokół Ziemi – około 29 i 1/2 dnia.

Ta tarcza jest poruszana przez 59-zębową przekładnię, która przesuwa się o jeden stopień co 24 godziny. To właśnie ten bardzo niewielki ruch tarczy powoduje, że wielu użytkowników po raz pierwszy w fazie Księżyca myśli, że ich zegarek nie działa.

Na każdej tarczy znajdują się dwa księżyce, ponieważ po zakończeniu jednego 29,5-dniowego cyklu księżycowego w otworze pojawi się drugi księżyc.

Cykl księżycowy = 29,5 dnia

59 zębów na kole zębatym = 29,5 x 2

Najbardziej powszechny otwór mniejszej tarczy w fazie Księżyca ma kształt półkola z dwoma wypukłościami po bokach zwanymi biustem… z powodów, które powinny być oczywiste. Reprezentują sylwetkę Ziemi.

Jeśli twój zegarek z fazami Księżyca jest ustawiony prawidłowo, będziesz śledzić Księżyc tak, jak pojawia się zza Ziemi po lewej stronie, a ostatecznie znika po prawej stronie. To również pozwala wiedzieć, czy Księżyc nadchodzi, czy odchodzi.

Czy zegarki z fazą Księżyca są dokładne?

Większość zegarków z fazami Księżyca nie jest wiecznie dokładna, a ich synchronizacja zanika przed upływem 3 lat. Dzieje się tak, ponieważ miesiąc księżycowy lub synodyczny to tak naprawdę 29 dni, 12 godzin i 44 minuty. Ograniczenia produkcyjne oznaczają, że zęby koła zębatego muszą być przybliżone do okrągłej liczby, takiej jak 59.

Ryan Schmidt, autor książki The Wristwatch Handbook, ujął to w ten sposób: „Ponieważ dokładny cykl księżycowy trwa 29,530588853 dni, najprostszym sposobem, aby zaprezentować to mechanicznie, jest użycie dwóch obrazów Księżyca na kole o 59 zębach z zębami napędzanymi jednym palcem przymocowanym do koła godzinowego. Oznacza to, że każdy Księżyc na tarczy będzie przechodził przez aperturę co 29,5 dnia. Ze względu na różnicę wynoszącą 0,03 dnia, wskaźnik straci dzień dokładności, jeśli będzie działał stabilnie przez 3 lata.”

Jeśli nie masz nic przeciwko korygowaniu komplikacji raz na 3 lata, okaże się, że komplikacje związane z fazami Księżyca są wystarczająco dokładne, by nosić je na co dzień. Jeśli pomysł niewielkiej niedokładności co trzeci rok jest zbyt trudny do zniesienia… kup astronomiczny zegarek z fazami Księżyca z 135 zębami. Ale nawet przy 76 dodatkowych zębach i zwiększonej precyzji nadal będziesz musiał korygować komplikację co 122 lata.

2 typy komplikacji fazy Księżyca

Niezależnie od tego, czy nosisz klasyczny nakręcany zegarek mechaniczny, zegarek kieszonkowy, lub z mechanizmem kwarcowym na baterie, to wyświetlacz faz Księżyca przyciąga uwagę zazdrosnych przyjaciół i współpracowników.

Do wyboru są 2 rodzaje wyświetlaczy – piersiowy i promieniowy.

Piersiowy zegarek z fazami Księżyca - Najpopularniejsze zegarki z fazami Księżyca mają piersiowy wyświetlacz. Wykorzystuje on aperturę w kształcie półksiężyca z dwoma wypukłościami po bokach reprezentującymi sylwetkę Ziemi.

Zegarek z fazami Księżyca z piersiowym wyświetlaczem

Promieniowy zegarek z fazami Księżyca - Promieniowy wyświetlacz faz Księżyca pokazuje wskazówką kształt Księżyca. Na wyświetlaczu promieniowym porusza się wskazówka, a nie obrazy Księżyca.

Zegarek z fazami Księżyca z promieniowym wyświetlaczem

Jak ustawić zegarek z fazami Księżyca

Jak możesz sobie wyobrazić, istnieją różne rodzaje komplikacji związanych z fazami Księżyca o różnym stopniu złożoności. Zapoznaj się z poniższymi ogólnymi poradami w porównaniu z instrukcjami dołączonymi do zegarka przed ustawieniem zegarka z fazami Księżyca.

 1. Przed ustawieniem komplikacji fazy Księżyca wyciągnij koronkę i przesuń wskazówki na 6:30. Jest to środek ostrożności – na wypadek gdyby ich położenie uszkodziło ruch podczas ustawiania fazy Księżyca.
 2. Następnie, przeszukaj internet, aby sprawdzić,
  jak w danej chwili wygląda Księżyc z Ziemi. Jest wiele witryn z dokładnymi informacjami… więc nie musisz siedzieć dziś wieczorem na zewnątrz i samodzielnie tego rozgryzać.
  Ważne jest, aby zobaczyć, czy Księżyc rośnie (przechodzi od nowiu do pełni – lewa strona apertury), czy słabnie (od pełni do nowiu – prawa strona apertury).
 3. Gdy już znasz fazę Księżyca, przesuń tarczę tak, aby był widoczny Księżyc w pełni. To wtedy Księżyc jest na środku okna.
 4. Następnie policz dni od ostatniej pełni Księżyca. Obróć koronkę, aby przesunąć Księżyc do aktualnej fazy. Zwykle jeden stopień na każdy dzień.
 5. Wciśnij koronkę z powrotem do normalnej pozycji i gotowe.

Jak odczytać tarczę z fazami Księżyca

Wyświetlane jest ostatnia kwadra, pełnia, pierwsza kwadra i nów (bez księżyca)

Jak odczytać wiek Księżyca na zegarku z fazami Księżyca

Chociaż rzeczywisty Księżyc ma około 4,425 miliarda lat, niektóre zegarki z fazami Księżyca mierzą wiek Księżyca jako liczbę dni od ostatniego nowiu. Czas między tymi dwoma Księżycami jest pokazany na tarczy w odstępach 1-29,5 dnia.

Dlaczego ludzie kupują zegarki z fazami Księżyca?

Szczerze mówiąc, istnieje aplikacja lub strona internetowa zawierająca znacznie bardziej szczegółowe informacje na temat widoczności Księżyca. Poza tym zawsze możesz wyjść na zewnątrz i spojrzeć w górę – Księżyc się nie chowa. Ale drugi – ośmielmy się powiedzieć – ważniejszy powód noszenia zegarka z fazami Księżyca to jego wygląd i historia, którą opowie, krążąc wokół Ziemi wokół twojego nadgarstka.

To, co robi zegarek z fazami Księżyca, to tylko część historii, którą opowiada. W Trendhim wierzymy, że każdy dodatek, który nosisz, jest częścią twojej historii. Tej, którą opowiadasz o sobie i tej, którą mówisz innym. Niezależnie od tego, czy jest to ubieranie się na rozmowę o pracę czy szukanie idealnego zegarka na pierwszą randkę… to, co nosisz, stanie się częścią twojej podróży i szczegółem w twojej historii, który czyni ją wyjątkową.