365-dniowa polityka zwrotów
Dostawa 19 zł - Bezpłatna ponad 149 zł
12 251 82 71 - (dni robocze w godz. 08:00 - 16:00)
Wszystkie akcesoria
Dopasuj akcesoria
Biżuteria
Torby i portfele
Dostawa 19 zł - Bezpłatna ponad 149 zł
Trendhim
×
Trendhim
Język:
Bransoletki
Golenie
Kapelusze
Kolczyki
Krawaty
Muszki
Naszyjniki
Okulary przeciwsłoneczne
Okulary zerówki
Paski
Pielęgnacja brody
Pierścionki
Portfele
Poszetki
Rękawiczki
Spinki do krawatów
Spinki do mankietów
Szaliki
Szelki
Szpilki do marynarki
Torby
Zegarki
12 251 82 71
Dni robocze w godz. 08:00 - 16:00
Zobacz wszystkie
Nigdy się nie spóźnij

Dzięki idealnie dopasowanym terminom okazji i rabatów przybywającym co tydzień, nasze newslettery nie przypominają innych rzeczy, które spowalniają twoją skrzynkę odbiorczą. Dołącz do nas i jako pierwszy dowiedz się o nowych kolekcjach, najnowszych artykułach o stylizacji i wszystkich innych rzeczach.

Ups! Potrzebujemy Twój emailPoprawny adres mailowy

Jestem zaznajomiony z Polityką prywatności Trendhim. Wypisz się w dowolnym momencie.

Dziękujemy

Obiecujemy wysłać wyłącznie dobre materiały!

Zamknij
Czy to nie najwyższy czas?

Zegarki męskie – Twój niezbędny przewodnik

Wybór zegarka na rękę wymaga refleksji i wielu badań. Dobra wiadomość… zrobiliśmy to za ciebie. Ten obszerny przewodnik po męskich zegarkach zawiera wszystko, co musisz wiedzieć o kupowaniu zegarka, który ci odpowiada.

Od sprężyn i kół po baterie i ekrany, skórzane paski i chronografy, skromny zegarek na rękę ma znacznie więcej niż to, co sprawia, że tyka.

Zbierzcie się, panowie. Za chwilę zostaniecie ekspertami od zegarków.

Dlaczego warto nosić zegarek?

Ok, twój smartfon sprawdza się całkiem dobrze jako narzędzie do mierzenia czasu. Ale w przeciwieństwie do smartfona zegarek na rękę nie rozprasza cię aktualizacjami Facebooka od znajomych i alertami Tindera oraz potencjalnym przewijaniem ekranu.

Zegarek to więcej niż wskazywanie minut i godzin. Mężczyzna, który nosi zegarek, to nie tylko człowiek starający się być na czas, ale mężczyzna starający się dobrze wyglądać .

Poza tym… jeśli chodzi o „zabłyśnięcie”, mężczyźni nie mają wiele do wykorzystania.

Wybór odpowiedniego dla siebie zegarka wymaga starannego rozważenia takich czynników, jak budżet, styl i funkcjonalność. Czego potrzebujesz od zegarka? Gdzie go zabierzesz? Jaki wygląd chcesz osiągnąć? Zacznij myśleć!

Od wysokiej klasy zegarków po super modne , istnieje styl dla każdego mężczyzny i każdej przyszłej epickiej historii.

Typy mechanizmów zegarka

Ruch zegarka jest dosłownie tym, co sprawia, że tyka. Jest to „silnik” zegarka i część, która napędza ruch wskazówek wokół tarczy zegarka i sprawia, że komplikacje działają.

Można ci wybaczyć, jeśli myślisz, że wybór zegarka sprowadza się do samego wyglądu – a dla niektórych może tak być. Dla innych bardziej interesujący i ważny jest sposób jego działania.

Mechanizmy zegarka dzielą się na trzy kategorie:

 • Mechaniczny – Oryginalny zegarek, który się nakręca. Napędzany drobnymi zębatkami i kołami.
 • Automatyczny – Automatyczna wersja ręcznego zegarka mechanicznego. Samonakręcająca się.
 • Kwarcowy – Nowoczesny zegarek. Nie wymaga nakręcania – na baterie.

Zegarek mechaniczny

Model dla tradycyjnego mężczyzny. Zegarek mechaniczny to twój oryginalny, ręcznie nakręcany zegarek. W przeciwieństwie do zegarka kwarcowego zasilanego baterią, zegarek mechaniczny jest napędzany przez rozległą sieć skomplikowanych operacji i fachowego kunsztu.

Podobnie jak zegary sprężynowe z XVII wieku, zegarek mechaniczny opiera się na ręcznym nakręceniu swojej sprężyny. Następnie sprężyna napędza złożoną serię kół zębatych, które aktywują koło wyważone (inaczej koło balansujące).

Koło wyważające oscyluje do tyłu i do przodu ze stałą prędkością. Po zwolnieniu przez mechanizm zwany wychwytem, koła przesuwają się do przodu nieznacznie z każdym ruchem koła równoważącego. Jest to „tyknięcie” i to porusza wskazówki zegarka do przodu.

Oczywiście ta niesamowita konstrukcja oznacza, że zegarek mechaniczny wymaga codziennego nakręcania. Aby go nakręcić, musisz go zdjąć i odkręcić koronę, a następnie obrócić koronkę zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż poczujesz opór.

Nakręcający (ty) musi polegać na odczuwaniu oporu na nawijanym trzonie, aby wiedzieć, kiedy sprężyna jest pełna. Możliwe jest zerwanie zegarka, jeśli go włączysz i przekręcisz… więc nie rób tego, gdy jesteś oczarowany najnowszą ofertą Netflixa.

Ustawienie czasu polega na wyciągnięciu koronki do oporu z podstawy zegarka. Powoduje to, że sekundnik zatrzymuje się, dzięki czemu można dokładnie ustawić czas.

Silnik mechanicznego zegarka może zawierać około 200 drobnych ruchomych części. Jedyną wadą jest to, że zmienne zaangażowane w ten szeroki wachlarz elementów oznaczają, że zegarek mechaniczny nigdy nie będzie w 100% dokładny. Utrzymuje czas w granicach określonej tolerancji – maksymalną ilość sekund dziennie, gdy zegarek się spieszy lub spóźnia.

Aby uzyskać certyfikację chronometru COSC , mechanizm musi działać w ciągu -4 do +6 sekund.
Powszechnie wiadomo, że najlepsze zegarki z mechanizmami mechanicznymi to szwajcarskie, a tuż za nimi japońskie.

Zalety zegarka mechanicznego

 • Ekskluzywny. Crème de la crème kunsztu zegarków. Posiadanie jednego z nich jest docenieniem misternego działania wszystkich tych kół zębatych i sprężyn.
 • Wydajny. Nie wymaga baterii.
 • Wyjątkowy. Bycie vintage jest bardzo modne, a większość kolekcjonerskich zegarków jest mechaniczna.
 • Imponujący. Niektóre zegarki mechaniczne mają przezroczyste okienko z tyłu, co pozwala zobaczyć ich skrupulatne działanie w akcji.

Wady zegarka mechanicznego

 • Wysokie koszty utrzymania. Musisz go nakręcić. Musisz także wykonać serwis co pięć lat. To może być dość kosztowna inwestycja.
 • Nie jest tak dokładny. Nawet przy regularnym nakręcaniu zegarek mechaniczny traci kilka sekund każdego dnia.
 • Wrażliwy. Małe koła zębate i koła wewnątrz mechanicznego zegarka są dość wrażliwe na działanie żywiołów, więc nie jest to rodzaj zegarka, z którym będziesz surfować.
 • Drogi. Cena zegarka mechanicznego jest znacznie wyższa niż kwarcowego.

Zegarek automatyczny

Podobnie jak zegarek mechaniczny, automatyczny zegarek jest zasilany przez sprężynę główną. Jednak ta sprężyna główna jest automatycznie uzwojona przez energię kinetyczną nadgarstka użytkownika – naturalny ruch ręki. Ten zegarek jest czasami również nazywany zegarkiem kinetycznym.

Technicznie jest to „samonakręcający się” zegarek. Mały obracający się ciężar zwany rotorem kołysze się, gdy twoje ramię się porusza, nakręcając sprężynę główną podczas noszenia zegarka na twoim nadgarstku.

Gdy zdejmiesz automatyczny zegarek z nadgarstka, będzie on sam działał przez około 48 godzin. Następnie przechodzi w tryb „rezerwy mocy”. Aby przywrócić normalne funkcjonowanie, musisz ustawić czas i ręcznie go nakręcić. Podobnie jak ręczny zegarek mechaniczny, wymaga to kilkukrotnego obrócenia koronki w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, a następnie ustawienia czasu, wyciągając koronkę z jednego wycięcia.

Ci z was, którzy mogą zrezygnować z manualnego zegarka z obawy przed nadmiernym nakręceniem, zachwycą się automatycznym. Ma on tę przydatną małą funkcję, która wyłącza mechanizm nakręcania się – rodzaj „sprzęgła poślizgowego”. Bez względu na to, ile razy go nakręcisz, nie można go za bardzo nakręcić. Z drugiej strony starsze ręczne zegarki mechaniczne nie zawsze mają ten mechanizm.

Jeśli chcesz przechowywać swój zegarek automatyczny przez dłuższy czas lub mieć więcej niż jeden zegarek automatyczny, poważnie zastanów się nad zakupem rotomatu. Nakręci zegarek, gdy go nie nosisz.

Zalety automatycznego zegarka

 • Najlepszy z obu światów. Zegarki automatyczne są tak samo skomplikowane, jak ich mechaniczni poprzednicy – ale w przeciwieństwie do ręcznego zegarka mechanicznego, samodzielnie się nakręcają.
 • Wydajny. Brak baterii lub nakręcania.
 • (Przeważnie) łatwa konserwacja. Idealny, jeśli będziesz nosić zegarek codziennie.

Wady automatycznego zegarka

 • Wymagane jest pewne nakręcanie. Jeśli przestaniesz nosić zegarek, przestanie się nakręcać i wskazywać czas. Następnie trzeba go nakręcić ręcznie, obracając koronkę.
 • Wymagana jest konserwacja. Konserwacja jest zwykle wymagana co pięć lat.

Zegarek kwarcowy

Oto zegarek, który zmienił historię zegarków. Zegarki kwarcowe zadebiutowały w Japonii w latach ‘60. W latach ‘80 przyćmiły tradycyjne zegarki mechaniczne. Zasilany bateryjnie zegarek kwarcowy to w zasadzie niewielki komputer, który w celu zachowania czasu wykorzystuje impulsy elektryczne – a nie ręczne nakręcanie.

Nazwa pochodzi od kryształu kwarcu w silniku elektronicznym. Ten kryształ jest przewodnikiem, regulującym prąd między baterią a obwodem elektrycznym.

W przeciwieństwie do zegarka mechanicznego, zegarek kwarcowy może być cyfrowy lub analogowy. Cyfrowy zegarek kwarcowy wyświetla czas numerycznie na ekranie LCD, podczas gdy zegarek analogowy ma tradycyjne wskazówki.

Ponieważ zegarek kwarcowy jest zasilany baterią, jego wskazówka sekund porusza się w poszczególnych „tyknięciach”. Różni się to od płynnego, mechanicznego mechanizmu zegarka.

Zalety zegarka kwarcowego

 • Niedrogi. Zegarki kwarcowe są znacznie tańsze w produkcji i konserwacji niż mechaniczne lub automatyczne.
 • Łatwy w użyciu. Nic do nakręcania ani serwisowania. W razie potrzeby wystarczy wymiana baterii.
 • Precyzyjny. Elektronika kwarcu sprawia, że jest on najdokładniejszym spośród wszystkich mechanizmów zegarka. Większość wysokiej jakości zegarków kwarcowych traci tylko około 1-2 sekund miesięcznie.
 • Trwały i łatwy w utrzymaniu. Moc baterii zamiast wielu ruchomych części oznacza, że zegarek kwarcowy jest łatwiejszy w utrzymaniu niż zegarek mechaniczny lub automatyczny i wymaga mniej czynności serwisowych.

Wady zegarka kwarcowego

 • Trochę średnia półka. Zegarki kwarcowe nie mają zawiłości mechanicznego zegarka.
 • Wymagane części. Baterie nie wytrzymają wiecznie.

Wniosek
Zegarki mechaniczne i automatyczne są cenione przez koneserów zegarków i kolekcjonerów za ich wyjątkowe i piękne wewnętrzne działanie.

Zegarki kwarcowe są preferowane przez tych, którzy wymagają dokładności i niezawodności.

Koperta zegarka: co jest ważne?

Marka i styl zegarka mają wiele wspólnego z tym, z czego jest wykonany. Luksusowe zegarki mogą być wykonane z wysokiej jakości metali szlachetnych (złota, białego złota, różowego złota) do posrebrzanych stopów. Inne metale, takie jak zegarki ze stali nierdzewnej, wolframu i tytanu, również wkroczyły na scenę luksusowego zegarka na rękę.

Zegarki do nurkowania i sportowe muszą być odporne na korozję, więc często będą wykonane ze stali nierdzewnej lub tytanu.

Złote zegarki

Piękne, tradycyjne i na pewno godne uwagi złote zegarki dla mężczyzn to coś więcej niż tylko wskazywanie czasu. Robią wrażenie. Ale złoto nie jest tanie. Jest piękne i cenne, ale również podatne na zadrapania i matowienie. To nie zegarek, który zabierzesz na narty.

Srebrne zegarki

Srebrne zegarki dla mężczyzn to rzadkość. Być może dlatego, że srebro łatwo matowieje, a większość stali wygląda jak srebro, ale jest po znacznie niższej cenie. Srebro jest również bardziej miękkie, a zatem łatwo jest o rysy i wgniecenia. Posrebrzana stal nierdzewna jest bardziej powszechna i trwała.

Zegarki ze stali nierdzewnej

Lekka, odporna na korozję i bardzo trwała stal nierdzewna jest jednym z najtańszych dostępnych metali. Chociaż jest często stosowana w zegarkach sportowych lub „tańszych” modelach, stal nierdzewna jest równie często stosowana w luksusowych zegarkach. W Trendhim znajdziesz zegarki ze stali nierdzewnej w kolorze złocistym i srebrzystym.

Tytanowe zegarki

Połowa ciężaru stali i dwukrotnie większa trwałość. Główną wadą tytanu jest jego cena.

Ceramiczne zegarki

Ceramika to technicznie każdy niemetalowy materiał, który jest solidny i nieorganiczny. Złożone z tlenku cyrkonu zegarki ceramiczne są równie stylowe, co trwałe. Oprócz tego, że są hipoalergiczne, zegarki ceramiczne są odporne na zarysowania, wytrzymują lata użytkowania i nie blakną na słońcu.

Szkiełko zegarowe

Kryształ – szkło, które zakrywa i chroni tarczę lub tarczę zegarka – jest tak samo ważny jak materiał, z którego jest wykonany. Od plastikowego po szafirowe szkło kryształowe, każde ma swoje unikalne właściwości i cenę. Zapoznaj się z zaletami i wadami każdego typu szkiełka zegarkowego poniżej.

1. Szkiełko zegarka chroni tarczę.

Co to jest szkło mineralne, akrylowe i szafirowe w zegarkach? Czy jedno z nich jest bardziej trwałe i odporne na zarysowania?

Szkło mineralne do zegarka
Szkło mineralne jest jednym z najpopularniejszych rodzajów szkła używanego do zegarków. Jest bardziej odporne na zarysowania niż akrylowe i tańsze niż szafirowe. Nie ma nic złego w szkle mineralnym i znajdziesz je w różnych zegarkach – zatem nie pozwól, aby fakt, że jest to „typowe szkiełko zegarkowe”, zmylił cię i nie myśl, że jest kiepskie.

 • Zapewnia większą odporność na zarysowania niż akrylowe
 • Mniej odblaskowe niż szkło szafirowe
 • Mniej odporne na zarysowania niż szafirowe
 • Trudne do polerowania i może odpryskiwać lub pękać pod wpływem uderzenia

Szkło akrylowe do zegarka
Akrylowe szkło zegarkowe wcale nie jest szkłem. Jest to plastik, znany również pod nazwą pleksi. Nie jest to bardzo mocny materiał, ale jest szeroko stosowany ze względu na jego przystępną cenę i fakt, że można go łatwo dopasować do projektu. Akryl można wypolerować, aby usunąć drobne zarysowania, i nie rozpadnie się jak szkło szafirowe… ale uważaj na głębokie zadrapania.

 • Bardzo przystępne
 • Bardzo podatne na zarysowania
 • Wysoka odporność na uderzenia dzięki swojej elastyczności
 • Akryl może sprawiać, że tarcza będzie się wydawała mętna

Szafirowe kryształowe szkło do zegarka
Kiedy mówimy o zegarku z szafirowym kryształem, mamy na myśli zegarek wysokiej jakości. Z wyjątkiem materiałów takich jak diamenty lub węglik wolframu, szkło szafirowe jest jednym z najtwardszych materiałów na ziemi. Materiał ten jest wyjątkowo odporny na zarysowania, ale może pęknąć pod wpływem bardzo silnego uderzenia. Największą zaletą zegarków ze szkłem szafirowym jest to, że bardzo trudno je zarysować.

 • Najtwardszy dostępny kryształ do zegarka
 • Niezwykle trudne do zarysowania
 • Dobra widoczność tarczy – nie jest mętna jak akryl
 • Bez powłoki antyrefleksyjnej może być dla niektórych zbyt odblaskowe
 • Może pęknąć pod bardzo silnym uderzeniem

Szafirowe szkło z podwójną lub pojedynczą kopułą – Które jest lepsze?

Kiedy już zdecydujesz się na zegarek ze szkłem szafirowym, następnym krokiem jest wybór między pojedynczą lub podwójną kopułką.

Kryształ z pojedynczą kopułą jest płaski na dole i wypukły na górze. Może się okazać, że pojedyncza kopuła zniekształca widok tarczy zegarka, ponieważ tworzy soczewkę, przez którą trzeba patrzeć, aby odczytać czas.

Podwójna kopuła jest okrągła na zewnątrz i okrągła wewnątrz (stąd nazwa „podwójna kopuła”). Dzięki podwójnie wypukłemu kryształowi szafiru, na tarczy nie będzie żadnych zniekształceń.

Inne opcje szkieł zegarka:

 • Szafirowe szkło mineralne – Ten rodzaj szkiełka zegarka jest wytwarzany przez powlekanie szkła mineralnego cienką warstwą szkła szafirowego. Istnieją ogromne różnice między tym szkłem a rzeczywistym szkłem szafirowym. Zawsze sprawdzaj opis produktu, aby poznać dokładny materiał i skontaktuj się z obsługą klienta, jeśli masz wątpliwości.
 • Szkło z żywicy – Niektóre zegarki są reklamowane jako mające szkło żywiczne. Ten rodzaj kryształu zegarkowego ma właściwości podobne do akrylu i jest niedrogą opcją dla kryształów do zegarków.

Paski do zegarka

Paski do zegarka i bransoletki mogą się znacznie różnić stylem, materiałem i wzornictwem oraz są czymś znacznie więcej niż „drugą połową dobrze wyglądającego zegarka”.

Decydując się na skórzany pasek lub metalową bransoletę, zastanów się, gdzie będziesz nosić zegarek i z jakim stroju będziesz go nosić . Z garniturem do biura lub teatru? Do ogrodu? Na stoki? Będziesz potrzebować czegoś, co nie tylko będzie pasować do twojego stroju, ale wytrzyma warunki, z którymi się spotka.

Rozmiar twojego nadgarstka również ma znaczenie. Mały nadgarstek może być obciążony metalową bransoletą, nawet jeśli ma ten sam rozmiar co skórzany pasek.

Metalowe bransolety do zegarka

Podobnie jak w przypadku koperty, metalowa bransoletka może być wykonana ze złota, stali, tytanu lub dowolnego innego metalu i zwykle jest trzymana razem z metalowym zapięciem. Metalowe bransolety mogą być wykonane z ogniw lub siatki. Podobnie jak koperty, bransoletki z metalowymi ogniwami są trwałe, ale łatwo je zarysować. W zależności od metalu ich wymiana jest również droższa.

Skórzane paski do zegarków

Męskie skórzane paski do zegarków są najpopularniejsze… ale najpopularniejsze nie znaczy nudne. Skórzane paski mogą być wykonane z dowolnej skóry zwierzęcej od krowiej po krokodylą i pasują do prawie każdej tarczy zegarka.

Skóra jest klasyczna, wygodna i bezpieczna dla osób z alergią na metal. Skórzane paski są wytrzymałe, lekkie na nadgarstku i stylowe. Inną wspaniałą rzeczą w skórze jest to, że nadaje twojemu wyglądowi odrobiny klasycznego charakteru. Skórzane paski mogą być wykonane na różne sposoby – gładkie, wytłaczane, sztywne, zszywane lub kolorowe.

Tkaninowe paski do zegarków

Materiały syntetyczne są ogólnie niedrogie, łatwe w utrzymaniu i wygodne w noszeniu. Nylon to świetny materiał na odzież aktywną. Jest bardzo trwały i odporny na wodę, promieniowanie UV i energetyczną zabawę. A jeśli zależy ci na kolorze, nie ma ograniczeń dla tkaninowego paska do zegarka!

Najpopularniejszym rodzajem paska tkaninowego jest pasek NATO. Zaprojektowany do noszenia w wojsku w latach ‘70, pasek NATO to jednoczęściowy pasek, który można łatwo wymienić, usuwając dwa sprężynujące paski przymocowane do zegarka.

Perlon to kolejny popularny pasek z tkaniny. Te ciasno tkane nylonowe paski są grube, ale zaskakująco oddychające.

Przejdźmy do szczegółów
Zegarki sportowe dla mężczyzn zazwyczaj mają paski wykonane z gumy lub metalu. Oba zapewniają trwałe i wodoodporne zegarki.

Metalowe bransolety sprawdzają się również jako eleganckie akcesoria.

Skóra po prostu nie będzie pasowała do zegarka, który zamoknie lub spoci się, ale jest to dobry wybór na bardziej eleganckie okazje.

Upewnij się, że wybierasz wymienne paski (jeśli to możliwe). Wyposażone są w szybko zwalnianą szpilkę, dzięki której przejście od czarnej do jasnobrązowej skóry jest dziecinnie proste!

Komplikacje zegarków

Komplikacja to funkcja, która pokazuje wszystko inne niż czas. Komplikacja zegarka może obejmować datownik, chronograf (stoper), strefy czasowe, temperaturę, alarm, tachymetr, przeglądarkę fazy księżyca lub kalendarz.

Komplikacje wyświetlania daty

 • Datownik – Mały otwór pokazujący datę (zwykle obok 3 po południu).
 • Duża data – Łatwe do odczytania okno pokazujące datę dużymi cyframi.
 • Koło daty – Środkowa wskazówka ze strzałką wskazującą datę wzdłuż zewnętrznego rozdziału tarczy.

Bardziej szczegółowe komplikacje daty mogą pokazywać dzień tygodnia, miesiąc, roczny kalendarz, a nawet równanie czasu rzeczywistego z czasem słonecznym.

Komplikacje chronografu

Chronograf to niewielki stoper wbudowany w mechanizm zegarka.

 • Chronograf z jednym lub dwoma przyciskami – Wyposażony w przycisk start, stop i reset.
 • Chronograf z funkcją flyback - Różni się nieznacznie od zwykłego chronografu. W chronografie z funkcją flyback można użyć przycisku resetowania bez konieczności zatrzymywania chronografu.
 • Rattrapante – Chronograf Rattrapante pozwala zmierzyć dwa oddzielne okresy. Podczas gdy jedna wskazówka mierzy czas, drugą można zatrzymać, uruchomić lub zresetować do zera.
 • Tachymetr – Niekiedy tachymetr wpisany wokół obręczy zegarka analogowego oblicza prędkość na podstawie czasu podróży, przeliczając upływ czasu (w sekundach na jednostkę) na prędkość (w jednostkach na godzinę). Może także mierzyć odległość na podstawie prędkości.

Komplikacje podróżne zegarka

Niezależnie od tego, czy jesteś odrzutowcem, często latasz, czy tylko facetem fascynującym się strefą czasową, 2 ważne komplikacje mogą znacznie ułatwić podróżowanie.

Zegarek z podwójną strefą czasową i zegarek GMT

 • Komplikacja zegarka z podwójnym czasem – Zegarki z podwójnym czasem pozwalają określić czas w 2 różnych strefach czasowych. Stąd nazwa „podwójny czas”. Bardzo sprytne, prawda? Ta komplikacja jest napędzana tym samym mechanizmem oraz ma tarczę główną i tarczę pomocniczą. Większość zegarków z podwójną strefą czasową wykorzystuje zegar 24-godzinny na mniejszej tarczy i 12-godzinny na większej, głównej tarczy. Ta komplikacja jest świetna podczas podróżowania między strefami czasowymi i zawsze pozwoli ci odczytać czas w domu… lub czas w Trendhim, jeśli chcesz wiedzieć.
 • Komplikacja zegarka GMT – Zegarki z komplikacją czasu GMT pełnią tę samą funkcję, co zegarek z podwójnym czasem (podaje czas w 2 różnych strefach czasowych) z dodatkową możliwością śledzenia po raz trzeci.
  Większość zegarków używa 12-godzinnego interwału na tarczy. Oznacza to, że wskazówka godzinowa obraca się wokół tarczy dwa razy dziennie (24 godziny). Dzięki komplikacji GMT, zegarek będzie miał kolejną wskazówkę godzinową, która porusza się raz po tarczy i odwołuje się do 24-godzinnych wskaźników umieszczonych na lunecie.
  Aby odczytać czas 2 trzeciej strefie za pomocą komplikacji GMT, obróć lunetę zgodnie z różnicą między GMT (czasem uniwersalnym Greenwich) a czasem, który chcesz odczytać. Większości podróżników wystarczy zegarek z dwiema strefami czasowymi. Jeśli jesteś ekspertem od matematyki, masz 3 czasy do śledzenia lub po prostu chcesz rzucić wyzwanie, wybierz komplikacje GMT.

Różne komplikacje

 • Fazy księżyca – Pokazuje pełnię, połowę, ćwiartkę lub nowiu.
 • Wskaźnik rezerwy mocy – Pokazuje ilość energii pozostałej w zegarku mechanicznym lub automatycznym (zgodnie z napięciem sprężyny głównej).
 • Alarm
 • Przekaźnik minutowy – Dzwoni na żądanie, aktywując suwak na zegarku mechanicznym.
 • Tourbillon – Zasadniczo funkcja starszych zegarków mechanicznych. Tourbillon ma na celu przeciwdziałanie grawitacji, gdy zegarek utknie w określonej pozycji.

Co oznacza ATM na zegarku?

Jeśli kiedykolwiek spojrzałeś na tył swojego zegarka, prawdopodobnie widziałeś litery ATM i wygrawerowane na nim słowo „wodoszczelny”.

ATM to skrót od „Atmospheres” i oznacza wodoodporność – nie mylić z Automated Teller Machine. Bez względu na to, ile przycisków naciśniesz… Twój zegarek nie wypluje gotówki.

Wodoszczelność nie oznacza wodoodporności. Zanim zanurkujesz w głąb, obejrzyj poniższy szkic i zobacz dokładnie, z czym poradzi sobie twój zegarek.

 • 3 ATM/3 bary/30 m/100 stóp - Twój zegarek jest odporny na deszcz, przypadkowe zachlapanie, mycie rąk i mycie samochodu (o ile go nie zatopisz).
 • 5 ATM/5 barów/50 m/165 stóp - Twój zegarek wytrzyma te same warunki, co zegarek z 3 ATM + jest odpowiedni do krótkiej kąpieli i prysznica. Nie nurkuj z zegarkiem 5 ATM ani nie noś go do uprawiania sportów wodnych. Powyższy szkic mówi o zakazie pływania... to tylko po to, aby zapewnić ci dodatkowe bezpieczeństwo i uniknąć uszkodzenia twojego zegarka.
 • 10 ATM/10 barów/100 m/330 stóp – Oprócz zalet zegarków 3 ATM i 5 ATM, zegarek 10 ATM jest odpowiedni do większości sportów wodnych, pływania, surfowania i nurkowania z rurką. Nie jest wodoodporny do głębokiego nurkowania lub z akwalungiem.
 • 20 ATM/20 barów/200 m/660 stóp – Twój zegarek jest odpowiedni pływania, nurkowania i sportów wodnych o dużej intensywności. I każdej długiej, relaksującej kąpieli, którą planujesz.

*Bar wskazuje ciśnienie wody.

Kiedy informacja na zegarku wskazuje, że jest wodoodporny do 100 metrów, nie oznacza to, że może zejść na głębokość 100 metrów. Liczba ta wskazuje, że zegarek wytrzyma ciśnienie równe ciśnieniu na głębokości 100 metrów. Innymi słowy, nie zabieraj swojego wodoodpornego zegarka 3 ATM (30 metrów) na następną wyprawę na Tahiti.

Zasadniczo nie należy pływać z założonym zegarkiem, chyba że ma z tyłu napisane 10 ATM lub więcej.

Jak poznać mój rozmiar zegarka

Tak, rozmiar ma znaczenie. Nie chcesz zegarka z paskiem tak luźnym, aby przesuwał się w górę i w dół twojego nadgarstka… ani nie chcesz zegarka z tak dużą kopertą, że wysuwa się z twojego rękawa!

Rozmiar paska

Paski większości zegarków i zegarków sportowych są wypukłe, co pozwala na łatwą regulację. Niektóre metalowe paski do zegarków składają się z linków, które można dodać lub usunąć .

Szerokość paska odnosi się do odległości między występami (otworami), w których pasek styka się z zegarkiem. Ogólnie rzecz biorąc, pasek do zegarka powinien odpowiadać odległości między wewnętrznymi występami na głowicy zegarka.

Długość paska zależy od rozmiaru nadgarstka i obejmuje dwa pomiary – koniec ogona (długość długiego odcinka) i koniec klamry (długość krótkiego odcinka, z wyłączeniem klamry).

Długość wyrażona jest w milimetrach, na przykład – 120/70 mm.

Oto standardowy przewodnik dotyczący wybierania długości paska do twojego nadgarstka:

 • 150 - 164 mm nadgarstek = 120/70 mm pasek
 • 165 - 178 mm nadgarstek = 125/75 mm pasek
 • 179 - 190 mm nadgarstek = 130/80 mm pasek
 • 191 - 203 mm nadgarstek = 135/80 mm pasek
 • 204 - 216 mm nadgarstek = 140/85 mm pasek
 • 217 - 229 mm nadgarstek = 145/90 mm pasek

Rozmiar koperty zegarka

Teraz, podczas gdy ponadwymiarowa tarcza, która wypycha się z rękawa, jest niewygodna i nieatrakcyjna, bardzo mała koperta utrudnia tylko odczytanie czasu (sprawi również, że twój nadgarstek będzie wyglądał niesamowicie).

Koperta zegarka powinna być proporcjonalna do twojej budowy – niezbyt obszerna i niezbyt delikatna.

Dla większości mężczyzn ogólna zasada kciuka dla zegarka wynosi od 34 mm do 50 mm średnicy (mierząc w poprzek tarczy zegarka z jednej strony na drugą). Jeśli masz wyjątkowo smukły lub wąski nadgarstek, potrzebujesz czegoś mniejszego niż 40 mm. Coś większego niż 50 mm jest dość charakterystycznym elementem.

Grubość koperty

Zasadniczo grubość koperty zegarka jest wprost proporcjonalna do średnicy. Oznacza to, że im większa średnica, tym grubsza jest koperta.

Grubość koperty zegarka ma wiele wspólnego z jego konstrukcją – szczególnie z rodzajem mechanizmu. Zegarki mechaniczne potrzebują dużo więcej miejsca na koła zębate i koła. Liczba komplikacji ma również wpływ na rozmiar... podobnie jak ogólny styl zegarka.

Dobrym pomysłem jest wybranie koperty do zegarka dopasowanej do twojego kształtu i rozmiaru.

Zastanów się nad wielkością swojego ramienia i tym, z czym chcesz nosić zegarek. Zegarek, który nosisz z garniturem, powinien być na tyle smukły, aby można go było przesuwać pod twoim rękawem .

Wybór zegarka, który odpowiada twoim potrzebom i pragnieniom, zależy od osoby. Każdy mężczyzna jest inny. Niektórzy z was chcą tylko czegoś, co pozwoli śledzić czas na siłowni lub skierować was w stronę domu podczas wędrówki. Niektórzy chcą prawdziwego zegarka mechanicznego rzemieślniczej jakości. Niektórzy z kolei chcą eleganckiego akcesorium (być może z odrobiną błysku), które założą na kolejną elegancką okazję.

Dobrze wykonany zegarek może z łatwością stać się czymś, bez czego nie będziesz chciał wyjść z domu. A jeśli chodzi o wskazanie godziny, nawet najnowszy smartfon nie będzie się z nim równał.

Zapytaliście – Odpowiedzieliśmy

Czy powinienem kupić zegarek mechaniczny?

Rodzaj zegarka, który ci odpowiada, zależy od czynników takich jak... gdzie będziesz go nosić, jak często będziesz go nosić, a także od twoich osobistych potrzeb i gustu.

Zegarek mechaniczny to klasyczny zegarek ręcznie nakręcany, napędzany drobnymi zębatkami i kołami. Zegarek kwarcowy to twoje współczesne akcesorium zasilane baterią, a zegarek automatyczny to coś pomiędzy nimi.

Zegarki mechaniczne są najbardziej popularne wśród koneserów zegarków, ponieważ są misternie wykonane. Aby uzyskać dokładniejszy opis każdego rodzaju zegarka oraz jego zalet i wad, przewiń w górę.


Jak kupić zegarki męskie przez Internet?

Już jesteś w Trendhim, więc łatwo jest kupić zegarki klikając tutaj!

Pomoże ci to filtrować wyszukiwanie według materiału bransolety/paska i rodzaju mechanizmu.


Jakie są najlepsze zegarki outdoorowe?

Najlepszy zegarek outdoorowy dla ciebie to ten, który najlepiej pasuje do rodzaju twojej aktywności.

Jeśli będziesz blisko lub pod wodą, potrzebujesz wodoodpornego (lub wodoszczelnego) zegarka. Jeśli twoja aktywność na świeżym powietrzu ogranicza się do wędrówek i lekkiego uprawiania ogrodu, zegarek wojskowy lub zegarek sportowy będzie w porządku.


Jaką grubość paska do zegarka powinienem wybrać?

Grubość paska do zegarka ma wiele wspólnego z tym, jak pasuje do twojego nadgarstka. Podczas pierwszego oglądania zegarka należy wziąć pod uwagę rozmiar koperty, a także rozmiar i umiejscowienie występów.

Jeśli koperta zegarka jest mała lub występy są małe, duży pasek będzie wyglądał nieproporcjonalnie. To samo dotyczy dużych występów i dużej koperty.

Ogólna zasada – celuj w pasek zegarka o tej samej grubości co występy i nie grubszy niż koperta.


Jakie zegarki pasują na mały nadgarstek?

Jeśli jesteś trochę mniejszy niż przeciętny niedźwiedź, nie bój się – na pewno znajdziesz dla siebie zegarek.

„Mały” nadgarstek to na ogół taki, którego obwód jest mniejszy niż 17 cm. Do tego rozmiaru potrzebujesz zegarka z kopertą o średnicy poniżej 40 mm, wąskim paskiem lub bransoletką i minimalnym rozmiarem. Duże koronki, pokrętła i inne dodatkowe elementy zostaw dla mężczyzny z większym nadgarstkiem.


Nowe kolekcje

Wodoodporne zegarki ze szkłem szafirowym

Twoja historia nigdy się nie zatrzymuje, więc dlaczego miałby to robić Twój zegarek? Dzięki wodoszczelności do 100 metró...

Chronografy ze stali chirurgicznej z szafirowym szkiełkiem

Dzięki precyzyjnemu odmierzaniu czasu i najlepszym w swojej klasie materiałom, kolekcja Ray pozwoli ci stylowo zapanować...

Składane okulary przeciwsłoneczne Waykins + 31 nowych stylów

Od składanych okularów przeciwsłonecznych po soczewki odporne na zarysowania, nasze najnowsze okulary przeciwsłoneczne s...

Miękkie, nieswędzące szaliki i czapki beanie

Każdy z przewiewnych oraz zatrzymujących ciepło szalików i czapek z kolekcji Montagna jest starannie zaprojektowany na n...

Zegarki z widocznym biciem serca

Zegarki Dante są napędzane twoim ruchem. Tak długo, jak się poruszasz, zegarek również będzie. Nie przestawaj się ruszać...

Składane torby podróżne dla miejskiego podróżnika

Zaprojektowana w Danii, każda wodoodporna, lekka torba w składanej kolekcji Lazy Bear jest łatwa do spakowania w podróż...

Kolekcja włoskich skórzanych pasków

Każdy skórzany pasek to połączenie włoskiego kunsztu z duńskim designem oraz wytrzymałości z nowoczesnym stylem.

Kolekcja Kite

Kolekcja Kite to bogaty wybór lekkich czapek beanie. Każda z nich została wykonana w 100% z bawełny organicznej, dzięki...

Kolekcja Lincoln

Każdy portfel i torba wykonane z miękkiej skóry w różnych kolorach łączą funkcjonalny design z trwałą jakością, a wraz z...

Zobacz wszystkie kolekcje

Nowe artykuły

Prezenty walentynkowe dla niego

Od zegarków zaprojektowanych w Danii po pierścionki, naszyjniki i bransoletki – znajdź dla niego prezent, który będzie c...

Co to jest zegarek z fazami Księżyca i jak go ustawić

Dowiedz się, jak czytać i ustawiać najstarszą komplikację zegarka na świecie – fazę Księżyca.

Jak czyścić i dbać o męskie bransoletki

Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące pielęgnacji i czyszczenia męskich bransoletek. Od pływania z koralikami po sp...

4 pytania, które należy zadać przed zakupem zegarka z widocznym mechanizmem

Zadanie sobie tych 4 pytań pomoże ci wybrać odpowiedni męski zegarek z widocznym mechanizmem i upewnić się, że wiesz, ja...

Jak stylowo nosić zegarek kieszonkowy

Od wyboru łańcuszka do zegarka kieszonkowego po nauczenie się, której dziurki na guzik użyć. Dowiedz się, jak prawidłowo...

Jak prać twoją czapkę beanie

Dowiedz się, jak prać ręcznie twoją czapkę beanie, korzystając z łatwych do wykonania instrukcji i zdjęć.

Jak nosić czapkę beanie: Twój niezbędny przewodnik dla mężczyzn

Potraktuj to jako swój przewodnik po świecie stylów czapek beanie, ich materiałów i wskazówek dotyczących zakupów, dzię...

Naszyjniki męskie – Twój niezbędny przewodnik

Od wyboru odpowiedniej długości łańcuszka po noszenie nieśmiertelników i krzyżyków – dowiedz się, jak stylowo nosić męs...

Podcast Opowiedz swoją historię

Ponieważ każdy mężczyzna ma historię wartą opowiedzenia

Zobacz wszystkie artykuły
Cofnij
Resetuj moje hasło

Hurrra! Wysłaliśmy do Ciebie e-mail. Wkrótce będziesz się w stanie zalogować!

Ups! Potrzebujemy Twój emailPoprawny adres mailowy