365-dniowa polityka zwrotów
Dostawa 19 zł - Bezpłatna ponad 149 zł-
22 153 14 54 - (dni robocze w godz. 08:00 - 16:00)
Menu
Szukaj
Zaloguj się
Lista życzeń
Koszyk

Co to jest 24-godzinny zegarek jednowskazówkowy i dlaczego warto go nosić

Odpowiedzieliśmy na najczęściej wyszukiwane pytania dotyczące zegarka jednowskazówkowego z 24-godzinną tarczą. Od ustawienia po odczytanie czasu, odkryj, jak inne spojrzenie na czas może zainspirować cię do spojrzenia na swoją historię w nowym świetle.

W przypadku 24-godzinnego zegarka jednowskazówkowego, wskazówka codziennie przesunie się wokół tarczy tylko raz. W pewnym sensie czas staje się mniejszy niż sekundy i minuty, a bardziej dotyczy wydarzeń, które mają miejsce podczas podróży.

Zegarki jednowskazówkowe są przeznaczone dla osób, które same decydują o sposobie organizacji swojego czasu. Jak powiedział kiedyś mędrzec, „Wszyscy żyjemy według zegara. Są szanse, że przydałby ci się dzień wolny. Śledź czas tak, jak robili to nasi przodkowie. Daj sobie trochę luzu.

Życie jest w twoich rękach. Nie we wskazówkach zegarka.”

Co to jest 24-godzinny zegarek jednowskazówkowy?

W większości, zegarki analogowe, które nosimy dzisiaj, mają 2 lub 3 wskazówki. Wskazują godziny, minuty i sekundy. Zegarek analogowy jednowskazówkowy ma jedną wskazówkę. Jeśli jest to znajoma 12-godzinna tarcza, ta wskazówka będzie krążyć wokół niej 2 razy dziennie – 12 godzin na obrót. Jeśli jest to tarcza 24-godzinna, wskazówka wykonuje jeden pełny obrót każdego dnia – 24 godziny na jedno pełne okrążenie.

Skala 24-godzinna używa liczb od 1 do 24 do oznaczania godzin dnia. Pomysł wskazywania czasu tylko jedną wskazówką nie jest nowym trendem ani jakimś fantastycznym pomysłem marketingowym. Kiedy po raz pierwszy wyprodukowano zegarki kieszonkowe, pokazywały one tylko godzinę… podobnie jak zegary słoneczne przed nimi. Dopiero w 1680 roku dodano wskazówkę minutową, ale stało się to powszechne dopiero znacznie później.

Zegarka jednowskazówkowego i z 24-godzinną tarczą nie należy mylić z zegarem polowym z wieloma komplikacjami i mniejszą tarczą dla wskazywania czasu wojskowego. Zegarki z jedną wskazówką nie są przeznaczone dla mężczyzny szukającego militarnej precyzji. Wręcz przeciwnie. Zegarki z jedną wskazówką są specjalnie zaprojektowane, aby były minimalne i usuwały bałagan 2 dodatkowych wskazówek.

W dzisiejszych czasach, gdy mamy smartfony, powiadomienia i alerty, gdziekolwiek się nie obrócimy, trudno jest nie znać dokładnej pory dnia. Piękno tych sparowanych zegarków polega na tym, że usuwają stres związany z punktualnością i fascynacją każdą sekundą każdej minuty każdej godziny… już wiesz, o czym mówimy.

Zapewnia to oddech między markerami i pozwala określić sposób spędzania czasu. Oraz to, jak najlepiej wykorzystać dzisiejszą podróż dookoła tarczy.

Jak działa zegarek jednowskazówkowy

Zegarek analogowy jednowskazówkowy działa tak samo jak zegarek z trzema wskazówkami. To mechanizm zegarka lub kaliber sprawia, że działa. Zegarek będzie napędzany mechanizmem automatycznym, mechanicznym lub kwarcowym.

  • Mechanizm automatyczny – Mechanizm wewnątrz zegarka jest zasilany energią kinetyczną twojego nadgarstka.
  • Mechanizm mechaniczny – Aby działać, zegarek wymaga ręcznego nakręcenia za pomocą koronki.
  • Mechanizm kwarcowy – Zegarek jest zasilany bateryjnie.

Zegarki jednowskazówkowe mogą być wyposażone w tarczę 12-godzinną lub 24-godzinną. Nie ma uniwersalnej zasady określającej sposób rozłożenia odstępów (minut) między liczbami.

Niektóre marki używają 12-godzinnej tarczy ze 144 znakami, które reprezentują 5 minut, podczas gdy inne projektują 24-godzinną tarczę ze 144 znakami w 10-minutowych odstępach.

Niezależnie od tego, czy nosisz zegarek jednowskazówkowy z tarczą 12- czy 24-godzinną, igła reprezentuje wskazówkę godzinową i działa tak samo, jak w tradycyjnym zegarku z trzema wskazówkami. Po prostu ignoruje minuty i sekundy. Pomyśl o tym, jako o szansie na ucieczkę od czasu.

Jak odczytać czas na 24-godzinnym zegarku jednowskazówkowym

Odczytywanie czasu na 24-godzinnym zegarku jednowskazówkowym wymaga trochę praktyki. Nie jest to zegarek, na który można spojrzeć i odczytać dokładny czas… zatem jeśli jesteś dokładną osobą, bądź tego świadomy.

Zegarek 24-godzinny naśladuje ruch samej Ziemi – igła wykonuje tylko 1 obrót co 24 godziny.

W zależności od projektu zegarka, zwykle południe znajduje się na górze tarczy (gdzie zawsze było), a północ na dole (gdzie na standardowej tarczy jest godzina szósta). Naśladuje to wschód słońca w ciągu dnia – osiągając szczyt w południe – i zachód słońca w nocy.

Niektóre 24-godzinne zegarki na rękę umieszczają północ na górze i południe na dole. Niektóre mają je na tradycyjnych pozycjach 9 i 3. Bez względu na układ, te 2 godziny -– północ i południe – zawsze będą naprzeciwko siebie.

Aby odczytać godzinę na jednowskazówkowym zegarku 24-godzinnym, musisz zrozumieć, że dzień składa się z pełnego okrążenia i zapomnieć o tym, czego nauczyłeś się w szkole podstawowej o tarczy zegarka.

Spójrz na poniższe szkice. Zobaczysz, że tarcza jest podzielona na 10-minutowe odstępy. To sprawia, że ustalenie dokładnego czasu w ciągu minuty jest prawie niemożliwe. Ale czy to takie złe, jeśli pojawisz się o 14:56 zamiast o 14:58?

Jeśli jesteś Europejczykiem, pomysł 24-godzinnego dnia nie jest czymś szalonym. Ale dla naszych przyjaciół w USA, 24-godzinne dni są zwykle zarezerwowane dla personelu wojskowego i naukowców, a konieczność nauczenia się, że czas istnieje między 13 a 23:59, jest czymś, do czego można się przyzwyczaić.

Jaka jest największa wada korzystania z jednowskazówkowego zegarka 24-godzinnego?

Główną wadą zegarka jednowskazówkowego jest krzywa uczenia się. Niezależnie od tego, czy przeszkadza ci śledzenie czasu w skali 1-24, czy nie, ponowne nauczenie się pozycji znaczników zegarowych zajmuje trochę czasu.

Kiedy wskazówka wskazuje godzinę trzecią, na zegarku 24-godzinnym jest teraz 18:00. Zegarki aviator zostały zaprojektowane z ikoną trójkąta u góry (w południe), dzięki czemu możesz szybko na nie spojrzeć i odczytać godzinę. Cała ta wygoda zostaje wyrzucona przez okno z zegarkiem jednowskazówkowym i 24-godzinną tarczą.

Ale nawet przy krzywej uczenia się, jest coś symbolicznego w całym okrężeniu, które wskazówka wykonuje każdego dnia. Masz jeden strzał, aby liczyła się każda chwila. Może obejrzeliśmy Króla Lwa zbyt wiele razy, ale za każdym razem dociera do nas wielki krąg życia.

Jak ustawić czas na jednowskazówkowym zegarku 24-godzinnym

Ustawiasz czas na analogowym zegarku jednowskazówkowym w ten sam sposób, w jaki robisz to na zegarku z trzema wskazówkami. Czas ustawia się, obracając koronkę. Ponieważ każda marka jest inna, postępuj zgodnie ze wskazówkami dołączonymi do zegarka, aby uzyskać szczegółowe instrukcje.

Sugerujemy ustawienie czasu na godzinę lub pół godziny. Są to najłatwiejsze do zidentyfikowania oznaczenia na tarczy i pozwalają dokładnie ustawić czas.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z 24-godzinnym czasem, tutaj porównamy godziny 12-godzinnego zegarka z 24-godzinnym. Wymieniliśmy je dopiero od południa, ponieważ te przed tą godziną (przed południem) są takie same w obu skalach.

Historia czasu – dlaczego używamy 24 godzin

Na całym świecie czas 24-godzinny jest znormalizowaną metodą pomiaru czasu. Chociaż nasi amerykańscy przyjaciele mogą się z tym nie zgodzić, 24-godzinna skala usuwa zamieszanie związane z myleniem między 10:00 a 22:00. numerując godziny od 0 do 24. Nigdy nie będziesz musiał się martwić, że jesteś 12 godzin wcześniej na lot o 6:00, kiedy wiesz, że startuje o 18:00.

W anglojęzycznym świecie (nawet w USA), 24-godzinny czas jest określany jako „czas wojskowy”, ponieważ jest najczęściej używany w wojsku i zawodach, w których dokładność jest kluczowa i za wszelką cenę unika się nieporozumień.

Chociaż większość świata używa i rozumie system 24-godzinny, zdecydowana większość zegarków analogowych wykorzystuje tarczę 12-godzinną. Nierzadko zdarza się, że w niektórych zegarkach można znaleźć mniejszą tarczę zawierającą cyfry 13-24. Nawet niektóre zegarki terenowe mają inny krąg liczb pod standardowymi znacznikami, które reprezentują 13-24.

Skoro większość świata funkcjonuje w systemie 24-godzinnym, dlaczego nie wszystkie zegarki analogowe są wykonane w ten sposób? Aby uzyskać odpowiedź, musimy cofnąć się do początku czasu… a przynajmniej do starożytnego Egiptu.

Nasz 24-godzinny dzień pochodzi od Egipcjan. Jako pierwsi podzielili dzień na dwa 12-godzinne segmenty. Zaczęli od 10 godzin dziennych oraz dodali 1 dla wschodu słońca i 1 dla zmierzchu. Te 10 godzin mierzono za pomocą zegarów słonecznych, podczas gdy noc została podzielona na 12 godzin i śledzona przez obserwacje gwiazd.

Egiptolodzy (nie my!) uważają, że starożytni Egipcjanie nie śledzili minut ani sekund. Chyba pokochaliby nasze 24-godzinne zegarki! Podzielili również miesiąc na 3 tygodnie po 10 dni każdy. Początek miesiąca upływał pod znakiem nowiu… może woleliby również zegarek z fazami Księżyca?

Teraz, kiedy znany już pochodzenie 24-godzinnych dni… dlaczego jest 60 minut w godzinie i 60 sekund w minucie? Możemy za to podziękować Babilończykom, którzy używali systemu sześćdziesiętnego (fantazyjne słowo określające liczenie w latach sześćdziesiątych) do wszystkich rzeczy związanych z matematyką i astronomią. Zapożyczyli ten system od Sumerów, którzy używali go około 2000 roku przed naszą erą. Jak to jest w przypadku rzeczy, o których nie wiedziałeś, że musisz je znać?!

Przewijając do przodu, chińskie zegary świecowe, perskie zegary wodne i japońskie zegary z kadzidłem, dochodzimy do tego, co znamy jako zegary. W średniowieczu najczęściej używano 24-godzinnej tarczy analogowej. Jednym z najstarszych przykładów jest praski zegar astronomiczny lub praski Orloj… i nadal działa! Ale ten system został stopniowo zastąpiony w XIV i XV wieku przez system 12-godzinny.

Ponieważ skala 12-godzinna wykorzystuje wskazówkę godzinową wykonującą 2 okrążenia wokół tarczy każdego dnia, należało stworzyć nowe sposoby mówienia o czasie. Do rozróżnienia dnia i nocy używano łacińskich terminów ante meridiem (przed południem) i post meridiem (p.m. - po południu).

Jak widać, noszenie 24-godzinnego zegarka naprawdę nie jest niczym nowym. To nie jest nowy trend ani coś, co wymyśliliśmy. Tak to się wszystko zaczęło.

Starożytni Egipcjanie budowali piramidy, nie znając dokładnej minuty i sekundy każdej godziny. Jeśli mogli to zrobić… z pewnością możesz też coś zrobić ze swojej historii.

Dlaczego warto nosić zegarek 24-godzinny?

Może pracujesz na stacji badawczej na Antarktydzie i nie masz pojęcia, czy jest dzień czy noc. A może jesteś astronautą z tym samym problemem. Lub – założymy się, że to jest prawdziwy powód – myślisz, że 24-godzinny zegarek z jedną wskazówką wygląda wyjątkowo i chcesz, aby pomagał opowiadać twoją historię.

Ta wskazówka nie zawróci aż do jutra. Masz jedną szansę, aby jak najlepiej wykorzystać moment, w którym się znajdujesz. Jedną okazję, aby coś z tym zrobić – nawet jeśli jest to tylko obiad lub przeczytanie tego artykułu, to jest ten moment. Teraz to część twojej historii. Jeden z wielu szczegółów, które składają się na życie.

Dzięki temu nowemu spojrzeniu na czas możesz po prostu znaleźć nowy sposób patrzenia na wszystko inne. I nie uważamy tego za coś złego.